Chlupáči, 17. 6. 2024

Foto: Crea DK / Shutterstock

Pokud hledáte rodinného mazlíčka menšího vzrůstu, zpozorněte! Tibetský španěl je malý roztomilý psík, který je ideálním parťákem jak do rodiny s dětmi, tak i pro starší pejskaře, kteří pokukují po pohodovém společníkovi. Jaký tento psí miláček je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Velké srdce v malém těle

Tibetský španěl

Tibetský španěl je pejsek se srdcem na správném místě. Vždy se snaží být svým pánům nablízku a dělat jim radost.

S tímto raráškem se nemusíte obávat nudy. Je velice společenský a přítulný, zároveň je to i bystrá hlavička, která se rychle naučí novým kouskům, které vám pro potěšení ráda předvede. Svou rodinu miluje a má sklony k tomu ji chránit, což z něj dělá i dobrého hlídače. Ačkoliv kvůli velikosti nezastraší zkušenější vetřelce, jeho štěkot může efektivně zafungovat jako bezpečnostní alarm,“ popisuje pro MůjChupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Štěkot by se měl podle ní ozývat jen zpoza dveří, jelikož s vámi bude tibeťáček sdílet obydlí. Nehodí se totiž k odložení venku nejen kvůli svému malému tělíčku, ale i kvůli své společenskosti a silnému poutu k rodině.

Do všeho s chutí

Tibetský španěl

Tento chlupáč je veselým společníkem, který se dokáže nadchnout pro všechno. Ocení válení se na gauči či v peřinách a celodenní lenošení v teple domova za přítomnosti svých pánů, zároveň se s radostí vydá na průzkum zahrady nebo dlouhou procházku či výlet. To z něj dělá přizpůsobivého mazlíka, který se bude řídit podle vašeho režimu, a který se hodí jak do malého městského bytu, tak i k hospodářskému stavení na venkově.

S chutí bude tibeťáček i kout pikle a vymýšlet lumpárny. Může být totiž někdy tvrdohlavý a svérázný, často se chová jako kočka a řídí se podle vlastního uvážení. Tato náladovost poněkud znesnadňuje výcvik, zejména co se týká poslušnosti. Přiběhnutí na přivolání si tento rošťák náležitě rozmyslí. Když mu z toho ale něco kápne, rychle svolí. Proto je dobré nosit po kapsách plno dobrůtek,“ říká odbornice.

Hbitý pozorovatel

Tibetský španěl

K tibetským španělům patří i jedna zvláštní vlastnost, a to je nutkavá potřeba okupovat vyvýšená místa v domácnosti podobně, jako tomu dělají kočky. Sezením na opěradle pohovky či parapetu získávají potřebný přehled o okolním dění. Často vás překvapí, kam až se takový malý pejsek dokáže vyšplhat,“ uzavírá Lucie Šámalová.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock