Chlupáči, 12. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Všechna malá chlupatá stvoření jsou roztomilá. O malých kozičkách to platí dvojnásob. Kdo by nechtěl stádo čiperků, co i v dospělosti vypadají jako kůzlátka? Na malou farmu nebo k rodinnému domu na rozlehlou zahradu jsou malé kozenky ideálním zvířectvem, které vás svými lumpárnami vždy rozveselí a s radostí se nechají pomazlit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Holandská zakrslá koza

Tohle plemeno svým chováním i velikostí připomíná spíš psa. Jako pejsek vás bude tahle kozička ráda následovat, naučí se chodit na vodítku, přijde si pro pohlazení i pro nějaký ten mlsek. Krom pastvy a sena nepohrdne ani ovocem, speciálními granulemi nebo zeleninou.

Dorůstá do výšky kolem 50 centimetrů v kohoutku v závislosti na pohlaví a může se dožít až 15 let. Jak už název napovídá, jedná se o zakrslé nebo také trpasličí plemeno kozy domácí, které se těší čím dál větší oblibě. Díky své mírumilovné a přátelské povaze se hodí k dětem, je tedy úžasným předmětem zájmu v agroturistice.

Kamerunská koza

Ač nemá kamerunská koza v názvu slovo „zakrslá“ nebo „trpasličí“, jedná o se nejmenší plemeno kozy domácí. Její výšku kolem 40 centimetrů překoná kdejaký psík. Stejně jako zakrslá koza holandská je i kamerunská koza velice oblíbeným zvířátkem nejen u dospělých, ale hlavně u dětí. Ráda se mazlí, skotačí a učí se nové triky.

Na rozdíl od své holandské příbuzné je kamerunská koza méně náročná a dobře se jí daří i v horších podmínkách. Není ani tolik mlsná, postačí jí hlavně tráva, listy a seno. Nepohrdne ani jadrným krmením nebo ovesnými vločkami. Dožívá se také až patnácti let věku.

Nigerijská trpasličí koza

Tato malá koza není tolik rozšířená jako její výše zmíněné kolegyně. Rozdíl je znatelný i v jejich využití. Zatímco koza kamerunská a holandská zakrslá dělá radost chovatelům a farmářům pouze svou přítomností jakožto rodinný mazlík, nigerijská trpasličí koza vzhledem ke svému malému vzrůstu dává kupodivu velké množství mléka, které je navíc velmi tučné a lahodné. Dorůstá do výšky kolem 50–60 centimetrů. Mezi hlavní složku potravy patří tráva a seno.

Tyto kozy jsou velice inteligentní tvorové, co neustále vymýšlí nejrůznější lotroviny. Jsou také poněkud pohybově aktivní, a tak potřebují o něco větší pozemek, než jiná plemena trpasličích koz. Jelikož se jedná o dobré skokany, je nutné pozemek ohradit dostatečně vysokým plotem, aby kozičky neutekly.

Autorský článek

Další info: Do Pygmy Goats Make Good Pets?; Ultimate Guide to Keeping Pygmy Goats as Pets

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock