Trpasličí pinč je aktivní pejsek, rád se ale i mazlí

Chlupáči, 22. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Fyzicky zdatný, aktivní a veselý psík, kterého si často lidé mylně pletou s pražským krysaříkem. Trpasličí pinč je ale jedinečný psí společník, který vám vykouzlí úsměv na tváři. Čím se od krysaříka liší a jaký je?

Malý sportovec

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč může svým vzhledem působit jako typicky městský psík, který si užívá nošení v náruči či tašce. Je to zejména z důvodu jeho podobnosti se zmíněným pražským krysaříkem. Trpasličí pinč má však velice odlišnou tělesnou konstituci, jedná se o sportovně založeného psa, který má silné končetiny, je vytrvalý a hbitý. Hodí se pro většinu kynologických sportů, vynikat bude jak v agility, tak dogdancingu, flyballu, frisbee nebo i coursingu. Kromě toho z něj může být věrný parťák na delší procházky, výlety i túry, zvládne i delší a náročnější trasy, čímž vás možná mnohdy překvapí. Stejně tak vás rád doprovodí při běhu či jízdě na kole. Pozor však na přetěžování kloubů a pohybového aparátu ve štěněčím věku.

Chytrá hlavička

Trpasličí pinč

Kromě dostatku fyzického vybití potřebuje tento aktivní chlupáček i zaměstnat svou chytrou hlavičku. Jedná se o inteligentního psíka, který velice rád přemýšlí, a pokud nemá dostatek zábavy, začne se nudit vymýšlet nejrůznější lumpárny. Trénink a učení se nových věcí je pro něj radost, a tak je jeho výcvik snazší než u jiných plemen. Někdy může být roztržitý a tvrdohlavý, jelikož je jedním z jeho charakteristických znaků i samostatnost. V takovém případě je však potřeba zachovat chladnou hlavu a obrnit se trpělivostí, drilem a nátlakem u něj ničeho nedosáhnete. Naopak na nešetrný a tvrdý přístup může začít reagovat ofenzivně.

Kromě učení se nových triků a povelů můžete jeho mysl zaměstnat i nejrůznějšími hlavolamy a hračkami, které podpoří jeho přirozenou zvídavost a chuť pracovat a přemýšlet.

Přizpůsobivý mazlík

Trpasličí pinč

I když trpasličí pinč potřebuje dostatek fyzického i psychického vybití, nemusíte se obávat, že vám bude za všech okolností skákat po hlavě. I když se jedná o aktivního rošťáka, uvidíte, že se k vám v pohodlí domova rád schoulí a spočine na gauči či v měkkém pelíšku. Přizpůsobí se vašemu režimu a rád vám bude dělat společnost jak v menším bytě, tak i u velkého statku či na zahradě u chalupy. Trpasličí pinč je univerzální kamarád a parťák pro nejrůznější typy lidí, šťastný bude zejména v aktivnější domácnosti.


Zobrazit diskuzi ke článku