Tukan obrovský je pečlivý rodič s obřím zobákem

Chlupáči, 24. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Nepřehlédnutelný opeřenec s nezaměnitelným zbarvením a tvarem zobáku, to je tukan obrovský. Pojďme se na tohoto krásného šplhavce podívat hezky zblízka!

Šplhavý velikán

Tukan obrovský patří mezi šplhavce a je i jedním z největších zástupců tohoto řádu. Dorůstá do délky kolem 60 centimetrů, a jak již jeho zařazení napovídá, dává přednost raději šplhání a lození po kmenech stromů. Nejraději cestuje ze stromu na strom dlouhými skoky, přičemž si většinou poradí i bez použití křídel. Oproti letcům má totiž tukan křídla k poměru těla poněkud krátká a zaoblená, a tak létá jen málokdy.

I když se na první pohled může zdát, že je tukan velice těžké a neohrabané zvíře, oproti jiným velkým opeřencům vás jeho váha možná překvapí – nepřekročí totiž ani 900 gramů. Může za to zobák, který i přes svou velikost neváží téměř nic. I přesto je však velmi silný!

Pestrobarevný zobák

Zmíněný zobák tukana je bezpochyby jeho největší chloubou. Jedná se o silný nástroj s pilovitým skusem, díky kterému se tukan bez problémů dostane přes tvrdé slupky či skořápky některých plodů, kterými se živí. Kromě obstarání potravy slouží zobák tukana i k ochlazování organismu. Skrývá v sobě totiž síť cév, kterými proudí krev, kdy tukan regulací ovlivňuje svou tělesnou teplotu. Kromě této úžasné funkce může tukan použít svůj majestátní zobák i při odstrašování nepřátel a získávání sympatií od opačného pohlaví.

Nejen, že je tukaní zobák unikátní svými vlastnostmi a využitím, ale také zbarvením. Skýtá v sobě totiž několik odstínů žluté, oranžové a červené. Pohled na něj tak v leckom může vyvolat vzpomínku na zapadající slunce nad prohřátým obzorem.

Kromě zobáku stojí na tukanovi za povšimnutí i jeho krásné kulaté oči, které jsou ohraničeny zářivě modrou a oranžovou barvou. Může se tak zdát, že má tukan zbarvenou duhovku, ovšem jedná se o holou kůži kolem očí. Tukaní pera jsou zbarvena do černé a bílé barvy.

Pečlivý rodič

Tukani v přírodě žijí v párech nebo v menších hejnech, kdy mají jednotlivci mezi sebou velice silné vztahy – navzájem se ochraňují a brání své druhy před nepřáteli. Po zahnízdění v dutinách stromů se o vylíhnutá mláďata starají oba rodiče. Své mladé přirozeně střeží jako oko v hlavě, aby je uchránili před případným nebezpečím. Mláďatům se zobáky i peří dobarvuje postupem času. Tukan obrovský se dožívá až 15 let věku.


Zobrazit diskuzi ke článku