Chlupáči, 12. 1. 2024

Foto: Barrie Barrington / Shutterstock

Turecká van, to je kočička nejen s neobyčejným pojmenováním, ale taktéž vzhledem a energickou povahou. Čím vším je tato šelma jedinečná? Toto vzácné plemeno vás určitě nadchne.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jako ryba ve vodě!

Turecká van

Kočky nesnášejí vodu, nerady plavou a koupel je pro ně utrpení. To platí u většiny koček – ne však pro tureckou van! Ta se vody rozhodně nebojí, naopak si v ní užívá radovánky jako děti na koupališti. Umí dobře plavat a většinu zástupkyň tohoto plemene vodní aktivity velice baví. Turecká van je dokonce podle jedné vodní plochy – jezera Van – pojmenována. Díky svému teplému kožíšku spatřují zábavu i v jiných skupenstvích vody, rády si tak zaskotačí v čerstvě napadaném prašanu.

Aktivní lovec

Turecká van

Toto kočičí plemeno se vyznačuje svou energickou povahou, která má svá pozitiva i negativa. Jedná se o veselého společníka, který velice rád loví, a tak se postará o nevítané hosty v domě. Díky svému temperamentu potřebuje dostatek vyžití, a tak je nezbytné se turecké van věnovat, aby se nenudila a nestrádala. Samozřejmostí jsou kočičí prolézačky a škrabadla, krom klasických hraček uděláte této šelmě radost i hlavolamy a interaktivními hračkami, při kterých zúročí svou inteligenci, bystrost a hbitost.

Houževnatý kožíšek

Turecká van

Jak již bylo řečeno, turecká van má huňatou bohatou srst, která ji ochrání před nepříjemným chladem, a tak se ráda pohybuje ve venkovním prostředí i během zimních měsíců. Tato šelma ráda zkoumá okolí a možnost volnějšího pohybu jí velice svědčí, a tak je uzavřená zahrada či výběh s přístupem do domu ideální volbou. V létě je péče o její srst méně náročná než v zimě. Kožíšek totiž na zimu pořádně zhoustne, a tak vás nemine časté kartáčování a vyčesávání, a to až do jara, než skončí období línání.

Vybíravý společník

Turecká van

Turecká van je veselá kočička, která však umí být pěkně tvrdohlavá. Sice si užívá přítomnost lidí, ale jinak je van opravdu soběstačná šelma, která si své pány ráda omotává kolem prstu. Proto není zcela vhodná pro úplné začátečníky. Není kamarádka se všemi, své oblíbence v rodině si náležitě vybírá. Typicky si tvoří silné pouto s jedním členem rodiny, ke kterému přilne, není to však pravidlem. Při správném přístupu a nastavení hranic je z van příjemný kočičí společník, se kterým je mnoho zábavy. Je to hravá a šikovná šelma, která vám svou vychytralostí vždy zlepší náladu. Dobře vychází s jinými domácími mazlíčky.

Autorský článek

Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydavatel: Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 9788072343003

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock