Chlupáči, 7. 3. 2020

Foto: Shutterstock

Roztomilý rarášek hopsající po našich lesích i městských parcích rozveselí den kdejakému milovníku přírody. Pojďme se na tohoto malého chlupáčka podívat zblízka.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nejen rezavá samotářka

Veverka obecná, která obývá území České republiky, může mít mnohá zbarvení, ačkoliv nejznámější variantou je rezavý kožíšek. Její srst však může mít i hnědé či černé odstíny. Mnozí z nás se stále mylně domnívají, že tmavé veverky nejsou zdejší a rezavé jedince vytlačují. Ve skutečnosti se však jedná o stejný druh. Jedna veverka může mít dokonce různě zbarvená mláďata. Odstíny chloupků dědí veverčata po rodičích a každá veveruška je svým vzhledem jedinečná. Společným znakem je bílé bříško.

I když se v pohádkách děti často setkávají s tím, že veverky žijí v párech a šťastných rodinkách, není tomu tak. V přírodě je tento tvor překvapivě teritoriální a své rozlehlé území si jedna veverka pečlivě střeží. Ve městech se zdržuje větší množství veverek v poněkud malém prostoru kvůli potravě a lidským zástavbám. V páru můžete veverky vidět pouze v období rozmnožování, všimnout si můžete i matky s mláďaty, které se již ve dvou měsících dokážou pohybovat po stromech jako dospělé veverky.

Pokaždé jiná

Kromě různých barevných variací se u veverek mění i délka chlupů v závislosti na roční období. V zimě má tato roztomilá rošťanda obecně známé štětinky na ouškách, které bývají vyobrazeny na většině kreseb a ilustrací. V létě však veverušku se štětinami nepotkáte – od jara jsou její uši hladké, s jemnými a krátkými chloupky.

Aktivní neposeda

Díky tomu, že jsou veverky tvory aktivními převážně ve dne, je snadné jejich zajímavý způsob života pozorovat. Zvláště, pokud se jedná o „městské“ veverky, které jsou na přítomnost lidí zvyklé a díky dobrotám jsou i odvážně, mnohdy dokonce ochočené. Stojí však za to zavítat i do tajemného lesa a pokusit se pozorovat veverky v jejich přirozeném prostředí. Veverušku snad nikdy nezahlédnete, jak sedí na větvi. Většinou lezou po kmenech, skáče z větve na větev a po zemi se pohybují rychlými skoky. Jejich pohybové schopnosti jsou opravdu obdivuhodné, veverky dokážou lézt po svislé ploše téměř všemi směry, nedělá jim problém pohybovat se i hlavou dolů. Je na ně zkrátka úžasná podívaná!

Štítky: hlodavci

Autor článku: Aneta Hladíková