Chlupáči, 16. 8. 2023

Foto: Bogdanovich_Alexander / Shutterstock

Aktivní psík, který rád baví své okolí, vychází skvěle s dětmi a vydrží si s vámi hodiny hrát? To je westík. Navzdory svému menšímu vzrůstu má tohle psí plemeno energie na rozdávání. Co je dobré o něm vědět?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Velkou výhodou westíka je, že se většinou neváže jen na jednoho člena své lidské rodiny (jako mnoho jiných psích plemen), ale zbožňuje všechny členy své lidské smečky bez rozdílu.

Hravý bavič

West highland white teriér

Westíci jsou svým založením velmi veselí psi. Baví je nejrůznější hry, milují hračky, energie mají na rozdávání. Toho je dobré využít i při výcviku. Pokud bude westík cítit, že se jedná o zábavu. bude se vše učit rychle a snadno. Na dril a křik nereaguje dobře, přece jen se jedná o teriéra. A ti jsou pověstní svou tvrdohlavostí,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Jako původně lovecké plemeno byli westíci šlechtěni, aby se uměli rozhodovat do značné míry samostatně, a tak si dodnes uchovali pořádnou dávku nezávislosti.

Jsou to ale velmi chytří pejsci, kteří se snadno učí i nejrůznější triky, jež pak pyšně předvádí. Jsou rádi středem pozornosti. I proto se hodí na některé psí sporty, kde uplatní svou mrštnost, hravost, a hlavně vybijí část energie, které mají na rozdávání,“ dodává Lucie Šámalová.

Rodinný hafan

West highland white teriér

S dětmi westík vychází skvěle, především s těmi staršími, které již dobře vědí, jak se k psovi chovat. „Na ty nejmenší a jejich pošťuchování nemá moc trpělivosti. Pro větší děti ovšem bude parťákem pro hry a vymýšlení nejrůznějších lumpáren,“ popisuje psí trenérka.

Poměrně dobře vychází westík i s ostatními psy či zvířaty v domácnosti, jen u mazlíčků, jako jsou křečci nebo morčata, je potřeba dohled, aby se v něm neprobudily lovecké pudy.

Důležitá je také pečlivá socializace westíka s cizími psy. Především na ty větší má tendenci štěkat, což nemusí vždy skončit dobře. Ostatně zvládání štěkotu je další důležitý aspekt výcviku westíka – štěká totiž hodně a rád,“ doplňuje Lucie Šámalová.

Společník do bytu

West highland white teriér

Díky své velikosti i povaze je westík ideálním psím plemenem do bytu – tedy za předpokladu, že mu každý den dopřejete dostatečné vyžití. Ocení i domek se zahrádkou, ovšem vždy s přístupem dovnitř. K celoročnímu pobytu venku se rozhodně nehodí.

Typická je pro westíka bělostná srst, o kterou je třeba pravidelně pečovat – je nutné ji rozčesávat a občas i trimovat.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock