Chlupáči, 2. 2. 2024

Foto: NICKOLA HEAD / Shutterstock

West highland white teriér neboli westík je velice oblíbeným psím mazlíčkem. A není se čemu divit! Sněhově bílý hafan s veselým výrazem okouzlí snad každého!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Rošťák a bavič

West highland white teriér

Pokud hledáte psa, který se stane veselým společníkem do vaší rodiny a máte smysl pro humor, nebo hledáte někoho, kdo vám zaručeně zvedne náladu, tak je west highland white teriér správnou volbou!

Říká se mu kašpárek, a to zejména díky jeho touze po tom bavit okolí a být středem pozornosti. Rád se učí novým kouskům a trikům, a ještě raději je předvádí publiku,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Je velice inteligentní a bystrý, což poznáte i díky jeho stinným stránkám. „Tam patří například vymýšlení lumpáren a uličnictví, když se westík nudí,“ upozorňuje odbornice.

Temperamentní společník

West highland white teriér

Aby se westík nenudil, kromě dostatku pozornosti potřebuje vybít i přebytečnou fyzickou energii. Pejska je vždy ideální unavit jak fyzicky, tak i psychicky.

Různými aktivitami lze tyto dvě stránky skloubit, zvláště pak psími sporty, kde westík zapojí jak hlavu, tak i tělo. Tento bílý chlupáč miluje pohyb, a tak jsou pravidelné procházky samozřejmostí. Bude rád za skotačení na zahradě a společné hry, a to i s dětmi. S těmi si totiž může hrát celé hodiny! Na jejich dovádění je však potřeba dohlížet,“ upozorňuje Lucie Šámalová.

Kromě venkovních aktivit můžete jeho chytrou hlavičku unavit nejrůznějšími hlavolamy. Uvidíte, jak jej nebudete moci odtrhnout například od čichacího koberečku!

Sebevědomý a neohrožený

West highland white teriér

Ačkoliv není westík zrovna urostlý pes, dokáže svým vysokým sebevědomím strčit do kapsy kdejakého velikána. Je nebojácný a odvážný, jako správný teriér má nad vším přehled a kontrolu. Ví zkrátka o každém šustnutí. A pokud se jedná o nebezpečí nebo nevítaného vetřelce, můžete mít jistotu, že vám jej tento malý hlídač náležitě ohlásí štěkotem.

Díky své odvaze se hodí i pro mnoho sportů, nebojí se do všeho vrhnout po hlavě. Vyniká například v agility,“ doplňuje psí trenérka.

Mazel i paličák

West highland white teriér

O westíkovi se často říká, že je tvrdohlavý a paličatý. Přeci jenom je to teriér a někdy si umí postavit hlavu stejně, jako jeho psí kolegové. Z toho důvodu je nutná důsledná, avšak laskavá výchova. Tento malý psí rarášek je jinak velice milým společníkem, který se hodí do veselé a aktivní rodiny.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock