Krmení, 9. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Mnoho pejskařů si občas klade otázku, jak často a jakou dávkou je vhodné krmit svého pejska. Kolik jídla mu dát, aby netrpěl hlady, ale ani neměl sklony k obezitě? Samozřejmě záleží na tom, čím je pes krmen a o jak kvalitní krmivo se jedná.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla, především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická.

Každé zvíře je jiné

Krmná dávka není žádné dogma a individuálně se liší pes od psa, protože každé zvíře má jiný metabolismus.

Rozhoduje i plemeno, váha a věk. Navíc každý pes má jiný režim, jinou zátěž a vyhovuje mu něco jiného. Zároveň není nutné potravu vážit na gramy a dělat si se správným množstvím velkou hlavu, jak se mnoho pejskařů domnívá. Osobně jsem psům granule nikdy nevážil. Dostávají podle toho, jak vypadají a jaký mají apetit. Pokud mají chuť a nemají tendenci k nadváze, není problém jim dávat vyšší krmnou dávku. Stačí se řídit zdravým rozumem a vše určitě dobře odhadnete. Důležitější je vybrat kvalitní krmivo.

Obecně lze krmnou dávku u dospělého psa stanovit jako 100 g granulí denně na 10 kg váhy psa. Pokud ale vidíte, že pejsek přibírá, tak uberte krmnou dávku a se psem choďte více ven, aby měl fyzickou aktivitu. Nadváhu u psa zjistíte jednoduše – jsou mu špatně hmatatelná žebra.

Jak často vlastně krmit?

Nejvíce záleží na věku, u dospělých psů stačí krmit 2x denně, u štěňat se většinou krmí 3 až 4x za den. Vše závisí na časových možnostech. Rozhodně není nějakou zásadní chybou, když se i štěně krmí 2x denně. Na standardní krmení by se u štěněte mělo přecházet od šesti měsíců.

Důležité je také u psů nezapomínat dodržovat před a po krmení klidový režim (minimálně 30 minut), aby se předešlo žaludečním problémům v závažných případech například i nebezpečné torzi žaludku.

Autor článku: Lenka Šmídová