Krmení, 25. 3. 2023

Foto: Shutterstock

I když jsou kočky oproti psům ve stravování vybíravější, je při jejich krmení důležité dodržovat určitá pravidla a podávat jim vhodnou stravu. Často se ale na našich kočičích miláčcích při krmení dopouštíme nevědomých chyb, které mají za následek nejen zdravotní, ale i výchovné problémy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Které patří k těm nejčastějším?

Zmlsáte je

Zatímco psi stravu rozdělují především na chutnou, neutrální a nepříjemnou, kočky mají daleko mlsnější jazýček.

Na rozpoznávání chutí mají až 500 chuťových pohárků, je proto důležité jim od kotěte nepodstrojovat v podobě paštiček, šunčiček a podobných dobrot, ale již od mládí je zvykat na granule bez zbytečných pamlsků. Může se to zdát na první pohled kruté, ale kočka se tak naučí v dospělosti neloudit a nebude v jídle tolik vybíravá.

Děláte z ní vegetariána

Často se vegetariánští majitelé koček snaží k životu bez masa přinutit i své domácí mazlíčky. U psů se to, i když to není úplně zdravé, může tolerovat, ale kočky jsou masožravé šelmy, které maso potřebují pro své zdraví. Získávají z něj potřebné živiny jako je například taurin nebo kyselina arachidonová.

Pro jejich zdravý vývoj jsou důležité bílkoviny a tuky živočišného původu. Kočky vegetariánky mohou mít často problémy s růstem či špatným zrakem. A mějte na paměti – pes nebo kočka by si život bez masa nikdy nevybrali.

Krmíte ji jednou za den

Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nehávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech. Kočka je schopná ke své misce přijít i 20x během celého dne. Jídlo si umí sama velmi dobře rozvrhnout.

Dáváte jí psí krmivo

Mnoho majitelů psů a koček, kteří žijí pod jednou střechou, kvůli praktičnosti a snaze ušetřit dávají kočkám psí granule či konzervy. Psi ale ke svému zdravému životu nepotřebuji tolik bílkovin jako kočky. V kočičí stravě je přibližně o 20 % více bílkovin než v krmivu pro psa, a to je již velký rozdíl.

Další info: Common Cat Feeding Mistakes; Ten Common Mistakes When Feeding Cats

Autor článku: Petra Chmelová