Krmení, 27. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Umět vybrat správné a kvalitní krmení je důležité ze zdravotního hlediska u každého pejska. Stejně důležitým elementem je ale i dodržování základních pravidel při výživě psa. Často se mnoho z nás dopouští mnoha chyb – vědomých i nevědomých. A ty mohou vést u psa nejen ke špatnému zažívání, zdravotním problémům, ale i k výchovným problémům.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mistička sem, mistička tam

Mnoho chovatelů dává svým pejskům krmivo, kdy se to hodí časově jim. Pes má však rád pravidelnost. Dodává mu to pocit jistoty. Pravidelnost byste u psa měli dodržovat i v krmení. Nejlepší je pejskovi dávat jíst po prvním venčení. Případně jídlo rozdělit na ráno a večer. Snažte se vždy krmit ve stejnou dobu.

Vždy je ale důležité dodržovat pravidlo: nechat pejska před jídlem a po jídle minimálně 30 minut odpočinout. Aktivní pohyb před nebo po krmení může být jedním z důvodů velmi nebezpečné torze žaludku. Především u větších plemen a starších zvířat.

Mlsný psí jazýček

Na trhu je k dostání množství velmi nekvalitního krmiva, která nemají odpovídající složení pro dobré zdraví psa. Jsou často doplněná o různá dochucovadla, soli, barviva, koření apod., aby psům více chutnala. Tyto nezdravé přísady ale škodí zažívání, i když je pejsci mají rádi. Pokud něco chutná pejskovi, tak to vždy neznamená, že je to pro něj ta nejlepší možnost.

Ideální je jim dávat granule, které neobsahují žádnou sóju, dochucovadla apod. Vhodné jsou i granule lisované za studena. Vždy čtěte složení na zadní straně obalu. Pro velké nežravce můžete pro větší chutnost ke granulím přidat trochu konzervy nebo omáčky pro psy. V takovém případě ovšem pozor na dodržení velikosti krmné dávky.

Nezdravé je též pejska krmit „lidskou potravou“. Častým příkladem jsou například uzeniny. Takový páreček a salámek pejsek sice miluje, ale je plný soli a tuku (a často i konzervantů) a zvířecímu žaludku rozhodně neudělá dobře. Vždy psům dávejte kvalitní pamlsky určené pouze pro ně. Ani pamlsky pro psy by neměly obsahovat cukr, lepek, masové separáty apod.

Co nám odpadne

Snad každý pejsek se umí při večeři prosebně koukat a doufat, že mu něco „spadne od stolu.“ A často je těžké toužebným psím očím odolat a nehodit něco malinko na přilepšenou z našeho talíře. Rozhodně se ale vyplatí být v tomto „tvrdý“.“ Jednak jídlo, které jíme my, není pro pejska dobré z výživového hlediska, protože soli a dochucovadla mohou špatně působit na ledviny a žaludek. Jednak není vhodné i z výchovného hlediska.

Pejsek bude mít pak tendence ještě více „žebrat“. Například i u cizích lidí, kteří zrovna jedí, bude mít pocit, že kdykoliv se smutně podívá nebo zakňučí, dostane „co chce“. „Jsou i takové případy, že pejsek si tak zvykne dostávat od stolu, že když mu jednou někdo nedá, začne hystericky štěkat a výt,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek. Dobrým tipem je také nedávat psovi jídlo ve stejnou dobu, kdy jíme my. Nechte psa vždy počkat, až dojíte vy – jako pánové smečky.

Sklad pro granule

Jednou z chyb, které mohou vést u psa ke špatnému zažívání nebo dokonce i k závažným potížím, je i skladování krmiva. Mít doma dostatek krmiva na delší dobu je samozřejmě velmi praktické. Ale stejně jako u jídla u lidí, tak i u psů má krmivo svojí expiraci a je důležité, jak ho skladujeme.

Pokud máte velký pytel s granulemi, tak ho rozhodně není dobré nechat jen tak otevřený a několik týdnů z něj napřímo krmit pejska.  Krmivo může rychle vyčichnout, navlhnout a rychleji se zkazit (zatuchnutí, žluknutí, plesnivění). Granule skladujte na suchém místě, bez přístupu slunečního světla a ukládejte je do k tomu určených, znovu uzavíratelných nádob, ideálně ještě v původním obalu granulí. Zabráníte tak nejen zkažení, ale i možné kontaminaci hmyzem. Především mravenci mají granule velmi rádi,“ uzavírá Jiří Švihálek.

Autor článku: Andrea Veselá