Krmení, 10. 12. 2023

Foto: Linas T / Shutterstock

Zima je tu a potravy pro zvířátka ubývá. Ptáčci, kteří neodlétají do teplých krajin, hledají něco k snědku velice obtížně. Proč jim v tomto náročném období nepřilepšit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jaké krmítko zvolit

K dostání je velké množství nejrůznějších druhů krmítek, které můžete snadno zakoupit v obchodech. Můžete zvolit dřevěnou „klasiku“ nebo moderní plastové krmítko s postupným dávkováním. Pokud si troufáte na domácí výrobu, tvorba krmítka může zabavit celou rodinu a konečný výtvor bude originál přesně podle vašich představ.

Jestli si v ruční práci ale příliš nelibujete, ptáčkům jistě postačí i obyčejná nádoba s otvory nebo upravená pet lahev, nebo můžete krmení nasypat i volně na parapet. Na semínka by ale nemělo pršet ani sněžit, proto je vhodné vybrat krmítko se stříškou.

Co do krmítka

Ptáčci si rádi pochutnají na všelijakých semínkách, do krmítka jim můžete dát například slunečnicová semínka, která jsou nejvhodnější, dále proso, řepku, mák nebo loupanou pšenici. Uděláte jim radost i vlašskými ořechy, ovesnými vločkami. Na přilepšenou pak mohou dostat i nějaké ovoce nebo zeleninu, například jablko nebo mrkev, také ocení plody jeřabin a šípků.

Existují i směsi určené pro venkovní ptactvo, které obsahují variaci různých pochutin, a lze je jednoduše zakoupit v obchodě. Obzvlášť zajímavým řešením jsou lojové koule.

Co do krmítka nepatří

Rozhodně se s ptáčky nedělte o kořeněná a slaná jídla, co vám zbyla od oběda. Neprospěje jim ani čerstvé pečivo a už vůbec ne sladké cukroví nebo buchty.

I nevařená rýže může způsobit ptákům nemalé zdravotní potíže, a proto ji do krmítka nedávejte (a neházejte ji ani po novomanželích).

Nevídaná podívaná

Nejenže díky krmítku poskytnete ptáčkům obživu přes kruté mrazy a pomůžete k jejich přežití, ale navíc můžete sledovat všechny návštěvníky, kteří do vašeho krmítka zavítají. Jejich pozorování je nejen zábavné, ale i poučné.

Děti mohou poznat různé druhy ptáčků z bezprostřední blízkosti. Z tohoto důvodu je praktické umístit krmítko naproti oknu nebo na viditelném místě. Zároveň však myslete na soukromí zvířat, na příliš rušné místo by totiž mnoho strávníků nelétalo.

Autorský článek

Další info: Česká společnost ornitologická

Autor článku: Petra Chmelová

New title