Krmení, 13. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Malé štěně je jako list nepopsaného papíru. Chceme-li z něj vychovat zdravého a poslušného pejska, je důležité začít s výchovou již od nejútlejšího věku, kdy si pejsci osvojují návyky, které je provázejí po celý život.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Důležitou součástí je i správná výživa a stravovací návyky, které mají vliv jak na celkové zdraví, tak na poslušnost psa. A nejlepší je začít právě ve štěněčím věku, protože jak se říká: Starého psa novým kouskům nenaučíš.

Kterých chyb se při výživě štěňat dopouštíme nejčastěji?

Změna? Hlavně pomalu

Psa si většinou domů pořizujeme od jeho 9 týdnů. V té době je štěně již zvyklé na kompletní krmivo bez mateřského mléka. Je proto dobré nejprve podávat stravu, na kterou je zvyklé. Pokud ji chcete měnit, pak postupně do granulí, které pejsek zná, přidávejte i hrstku nových granulí.

Proces přechodu by měl trvat okolo deseti dní. Provedete-li rychlou změnu krmiva, může mít pejsek žaludeční potíže nebo špatné přijímání stravy či nechutenství.

Není krmivo jako krmivo

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu.

Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin, aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27 %, u menších plemen okolo 30 %. Důležité ale je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny.

Kdy krmíme

Chovatelé také často dělají tu chybu, že pejskovi, nechávají celý den plnou misku s granulemi. Takto ale pes může ztratit zájem o krmivo a začít být více „vybíravý“.

Důležitá je pravidelnost. Štěňata krmíme až 3x denně (ta nejmenší i 5x). Pokud si pejsek ve stanovený čas (většinou půl hodiny) misku nesní, pak zbylé granule odebereme. Naučíme ho tak dojídat.

Mléko ano, nebo ne?

Mnoho lidí se snaží malým štěňatům přilepšovat mléčnými výrobky, aby lépe po odstavení od mateřského mléka přešla na granule. Štěňata by ale po odstavení měla přestat konzumovat jakékoliv mléčné výrobky, protože ty mohou způsobovat žaludeční problémy v podobě průjmu či alergických reakcí. Kompletní granulovou stravu by pejsci měli mít od sedmého týdne.

Nebezpečné dobrůtky

Jedním z největších psích nešvarů bývá žebrání o jídlo. A pokud nechceme mít doma zvířecího loudila, je nutné být důslední již od štěněčího věku a nikdy nedávat jídlo od stolu. Psovi dávejte vždy psí stravu. Pokud přece jen začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo vždy, když jíte.

Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Pejskovi ani nepřilepšujte granule šunkou či masem. Pes by pak mohl začít odmítat jíst „obyčejné“ krmivo. Granule však můžete zpestřit například psí konzervou.

Autor článku: Lenka Šmídová