Krmení, 20. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Asi si říkáte, že u psů je to s výživou jako u lidí. Někomu chutná více, někomu méně, někdo má tendenci být tlustý, jiný hubený… Co ale ve skutečnosti stojí za tím, že jeden pes misku vyčistí do poslední granule a druhý by se do krmení skoro nechal nutit? A jak rozpoznat situaci, kdy je potřeba nedostatečný psí apetit řešit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Když zlobí zdraví

Důvody nezájmu o potravu se dají rozdělit do tří skupin. Tu první bychom mohli pojmenovat „zdravotní obtíže“. Nechutenství psa se dá očekávat v období rekonvalescence po nemoci nebo operaci, na začátku březosti i v době kolem porodu. Pokud potřebujete, aby do sebe chlupáč dostal více krmení, vyzkoušejte speciální prášek proti nechutenství.

Mimoto jsou momenty, kdy nezvykle malá chuť k jídlu přichází jako varovný signál zdravotních problémů. Příkladem mohou být nemoci trávicího ústrojí, problémy se zoubky a mnoho dalších.

Obecně platí,“ shrnuje výživový specialista Martin Kváš, „že pokud zvíře bez zjevného důvodu nežere a hubne, něco není v pořádku. Sledujte proto krmné návyky vašeho psa, a pokud jde o dlouhodobější nezájem spojený s úbytkem váhy, začněte hledat problém s veterinářem.“

Prostě moc nejí…

Když vyloučíme zdravotní důvody, dostáváme se k druhé, náročněji uchopitelné skupině tvořené psy, kterým příroda nadělila do vínku menší apetit.

Jako prvotní pozitivní motivace může v takovém případě posloužit vysoce atraktivní krmivo s čerstvým masem bez použití masových mouček. Šetrné zpracování surovin zachovává původní výživové vlastnosti masa a zajišťuje značně vyšší chutnost, něž jakou se mohou chlubit běžná krmiva. Z každého krmení se tak stane jedinečný chuťový zážitek, který ocení i sebevětší nežravec,” vysvětluje Martin Kváš.

Malý manipulátor

Třetí skupina poté patří „problémům společenského rázu”. Typickým příkladem takové situace může být snaha pejska vydobýt si pozornost. Nechce jíst? Ne, opravdu to není nejutrápenější zvíře na světě. U nohou vám pravděpodobně sedí malý manipulátor, který zjišťuje, co všechno si může dovolit. „I v tomto případě můžete využít granule s čerstvým masem jako prvotní lákadlo, nedovolte ale, aby si pejsek začal změny jídelníčku odmítáním potravy vynucovat. Ukažte mu proto, že o krmení rozhodujete vy,” radí Kváš.

Jak na to? „Nenechávejte misku s krmivem volně přístupnou, ale v určenou hodinu ji naplňte granulemi – je důležité, aby to pejsek viděl – a nechte chlupáče sednout před sebe. V té chvíli by se měl dívat na misku nebo vám do očí. Následně zadejte povel ‚můžeš‘ a misku mu předložte,” upřesňuje odborník.

Když pes ani v té chvíli nezačne jíst, měli byste mu podle Kváše misku asi za minutu vzít, dát ji mimo dosah, ale tak, aby ji viděl, a začít ho ignorovat. „Toto ‚vyloučení ze smečky‘ je pro pejska vážný trest a signál, že se páníček zlobí. Po pár minutách zopakujte předchozí rituál s miskou a povelem. Když stále nechce jíst, opět ho chvíli ignorujte. Poté vezměte před zraky pejska granulku z misky, dejte mu povel, který splní, a následně jej onou granulí odměňte. Tímto způsobem psa naučíte, že jídlo je odměna a nejíst znamená rozzlobit páníčka.”

Když trápí nervy

Dalším „společenským” důvodem, proč pes nežere, může být tlak ve smečce. „Jestliže jsou v domácnosti dva psi a jeden jí málo, může jít o projevení podřízené pozice vůči vůdci smečky, alfa samci,“ vysvětluje Martin Kváš. „Situaci řešte tak, že psy budete krmit odděleně, nejlépe v jiných místnostech.“ Příčinou nežravosti může být ovšem také stres ze změn a nových situací. „V takovém případě pomůže, když v době krmení ke zvířeti přistoupíte a po povelu ‚sedni‘ jej nakrmíte granuli za granulí z ruky. Dáváte mu tak najevo, že jste jeho pán, že jej nenecháte hladovět a postaráte se o něj. Posilujete tím vzájemnou důvěru,“ radí Kváš.

Ať už je váš mazlíček nemocný, upejpavý v rámci psí smečky nebo si vyžaduje vaši pozornost, neignorujte dlouhodobější příznaky nechutenství a zkuste je rozklíčovat. Držte se kritického bodu úbytku váhy a zkuste jeho situaci vnímat v širším kontextu. A hlavně – nezapomínejte, že vy jste vůdcem smečky a vy určujete, kdy a co se bude jíst.

Autor článku: Petra Chmelová