Krmení, 22. 1. 2024

Foto: Renko Aleks / Shutterstock

Pejsci jsou radost, ale občas je může trápit spousta neduhů, které mohou být nepříjemné pro vás i okolí. Jedním z takových je i nadýmání. To bohužel zvíře neumí ovládat. Je tedy na „páníčcích“, aby se pokusili správnou životosprávou flatuenci (nadýmání) eliminovat nebo alespoň zmírnit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ach, to hltání

Občasná plynatost je u psa normálním jeven. Pokud však překročí určitou míru. Je dobré změnit pár zvyků – především stravovacích. Příčin flatuence je hned několik.  U krátkolebých plemen, jako třeba francouzský buldoček, to může být vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání.

V těchto případech je dobré rozdělit pejskům krmnou dávkou do dvou dávek, aby neměl nutkání vše rychle sníst. Krmivo dávejte také do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády. Co se týká velikosti granulí, tak volte spíše menší. Jsou lepší na trávení.

Ukazatel nemocí

U většiny plemen však bývá důvod nekvalitní potrava, a především nekvalitní zdroj bílkovin v krmivu. Hlavně při trávení nekvalitních bílkovin (proteinů) nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem obilovin nebo různých kořenících dochucovadel a chemie. Všechny tyto nevhodné složkou mohou mít za následek přemnožení škodlivých bakterií. Obzvlášť nebezpečné může být z dlouhodobého hlediska přemnožení a výskyt bakterie Enterococcus faecalis ve střevech. Za špatným trávením a vzniku plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha.

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu, nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. Flatuence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit.

Klíčový obsah mističky

První radou při nadměrné plynatosti u psa bývá výměna nevhodné potravy.

„Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem) vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa,“ říká pro MůjChlupáč.cz odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Pozor při venčení

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, tak sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“.

„Především při nočním venčení si dávejte pozor. Protože taková zkažená potrava nemusí způsobit jen nadýmání, ale i nehezkou otravu. Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo, především tučná masa mohou pejskovy přinést nehezké zažívací problémy,“ uzavírá Jiří Švihálek.

Autor článku: Ivana Koutná