Krmení, 2. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Jednou z důležitých, ale často velmi přehlížených věcí při výživě psa je skladování granulí. Stejně jako lidské jídlo, tak i psí krmivo má svojí exspiraci a pravidla pro uchování. Při špatném skladování může dojít k jejich znehodnocení a zároveň tím můžeme pejskovi přivodit i zažívací potíže.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vždy, když kupujete velké balení granulí na mnoho měsíci dopředu, tak si zkontrolujte i expiraci. U psího krmiva to bývá nejčastěji 12 až 36 měsíců.  Pokud ale používáte granule, které jsou bez chemie a nejsou v nich obsažena dochucovadla a konzervanty, tak je jejich expirace kratší a při skladování je na to nutné brát zřetel a rychleji je spotřebovat.

Co znamená datum na obale

Je nutno ale dodat, že maximální doba trvanlivosti je platná pouze v případě, že pytel s krmivem neotevřeme. Pak je trvanlivost zhruba čtvrt roku, dle druhu granulí.

To je důležité brát na vědomí. Granule velmi dobře absorbují vlhkost a po dlouhé době mohou pejskovi přivolat zažívací potíže a zároveň zvětrat a ztratit tak svoji chutnost. Pokud máte malého pejska, který toho tolik nesní, tak se nedoporučuje nakupovat mu velikánská balení, například 30 kg, vždy mu kupujte menší balení,“ říká odborník na výživu a výrobu granulí Jiří Švihálek.

Jak je skladovat

Doma se doporučuje granule skladovat ve speciálních uzavíratelných barelech, které pomáhají granulím, aby si udržely svoji čerstvost i vůni.

Máte-li v barelech ještě starší granule, tak na ně nesesypávejte nové granule. Tím by se dostaly starší granule opět na samé dno zásob. Pokud vám zbývá ještě pár dávek staršího krmiva, spotřebujte jej, a až pak otevřete nový pytel. Ideální místo na skladování je suchá, temná místnost o teplotě okolo 22 °C,“ upřesňuje Jiří Švihálek.

Kam s ním

Sklepy či starší garáže nejsou optimálním prostředím pro skladování granulí. I když se může zdát, že ve sklepě je chladněji, než třeba u v kuchyni, nemusí tomu ale tak být. Problémem u sklepů také bývá, že jsou mnohdy dostatečně nevětrané a vlhčí a tuto vlhkost mohou granule „nasát“. Dalším problémem takových prostor může být specifická „vůně“ sklepa, kterým mohou granule snadno „načichnout“ a věřte, že pejsek to pozná!

Pytel s granulemi také neskladujte postavený přímo na zemi a opřený o zeď – podlaha by mohla být chladnější, stěna také, naopak vzduch teplejší, a to by mohlo způsobit plesnivění granulí.

Není obal jako obal

Lepší je kupovat granule v papírových pytlích. Nejen z ekologických důvodů, ale i z výživových. Plastové pytle mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak při dlouhém skladování mohou přecházet do krmiv pro psy. Jsou tak baleny jednoduše proto, že většina extrudovaných (tepelně upravených) granulí musí být “uzavřena” v nepropustném pytli, vzhledem k přidaným látkám (např. umělá dochucovadla), které způsobují, že granule jsou velmi mastné. Ideální je proto kupovat granule lisované za studena. Ty žádné takové látky neobsahují a ty kvalitní jsou proto balené v papírových a recyklovatelných pytlích.

Autor článku: Lenka Šmídová