Krmení, 19. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Ať už si kočku pořizujete anebo ji doma máte, měli byste se zajímat o její krmivo. Tak jako u sebe dbáte na kvalitu a původ potravin, jinak by tomu nemělo být ani u domácího mazlíčka. Jak ale vybrat správné krmivo a co by mělo a nemělo obsahovat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Masožravec tělem i duší

Víte, čím krmíte svoji kočku? Ne? To je možná ta chyba. Často se do kočičích misek dostává jídlo a granule, které kočce nejenže neprospějí, ale mohou ji i značně ublížit.

„Nezáleží na tom, jestli se jedná o výběrovou šunku, uzeného lososa anebo kousek sýra, to vše je vhodné pro člověka, bohužel však ne pro kočičí trávicí ústrojí,“ komentuje stravu koček odborník na kočičí krmiva Martin Pučálka a dodává: „Stejně nevhodnou volbou jsou  krmiva ze supermarketu, která často obsahují nevhodné suroviny. Ty mohou být pro kočky i potenciálně nebezpečné.“

Ideální krmivo je to, kde je použité čerstvé maso, je optimálním zdrojem bílkovin, ale má v sobě i řadu přirozených a zdraví prospěšných látek. Obsahuje také dost přírodních tuků, které už pak není nutné přidávat do krmiva.

Jak číst složení krmiv

„Složení krmiva by mělo být velmi jednoduché – mělo by obsahovat velké množství bílkovin ze živočišných zdrojů a žádné obiloviny a umělé konzervanty. Vybírejte ta, kde je i podíl čerstvého masa, díky tomu si jej kočka zamiluje,“ doporučuje Pučálka.

Konzervy obsahující obiloviny, řadu umělých konzervantů, plnidel a přísady, pod kterými si nedokážete nic představit, nekupujte. Nejenže to není pro kočku vhodné, ale je možné, že vám tohle krmivo nechá bez povšimnutí a raději si půjde chytit myš.

Mlsný jazýček jako protivník

Ne nadarmo se říká mlsná jako kočka.  Zavděčit se kočce správným krmivem může být někdy oříšek. Útrapám ale spojeným s vybíravosti kočky snadno zamezíme, pokud ji v prvních 6 měsících dáme jasně najevo, co je její krmivo.

Což v praxi znamená, že je ideální ji nekrmit vším možným, ale nastolit řád a pravidla. Neměňte kočce stravu co měsíc anebo častěji, jsou totiž na změnu krmiva mnohem citlivější než psi.

Autor článku: Andrea Veselá

New title