Krmení, 7. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Alergii většinou řešíme my lidé. A možná by vás nenapadlo, že také váš štěkající čtyřnohý miláček může být alergikem. Nejspíš nebude kýchat, kdykoli se přiblíží k zaprášené polici nebo péřovému polštáři, ale alergie na určité složky potravy už je u psů poměrně běžná.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Alergie je častá nejen mezi lidmi, ale postihuje i četné procento psů (až 30 %). Nedá se úplně vyléčit, ale lze jí předcházet a zmírnit. Nepříjemná psí alergie se může objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv nebo nastane například po bleším kousnutí (tzv. FBH = flea bite hypersenzitivity).

Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno stejně jako u lidí. Alergie u psů se projevuje příznaky jako je časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí řitních žlázek, zarudlými ušními boltci nebo zvracením.

Miska plná chemie?

Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním.

Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí například obiloviny, které obsahují lepek jako je pšenice nebo sója, nebo na chemické konzervanty typu BHA, BHT, sorban draselný atd.

Důležité je také vědět, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí. Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu.

Komu hrozí nejčastěji?

Kromě hypoalergenní stravy je nejlepší u citlivých psů používat také hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky. Vhodné jsou také jako doplňky stravy podpůrné oleje a kapsle.

Alergie nejvíce postihuje jezevčíky, kokršpaněly, jorkšíry nebo pudly.

Autor článku: Ivana Koutná