Nejnebezpečnější pochoutky pro psy a kočky

Krmení, 7. 5. 2020

Foto: Shutterstock

Jaká jídla bychom psům a kočkám rozhodně dávat neměli? Zatímco dříve psi a kočky přežívali v domácnosti především na tom, co odpadlo páníčkům od stolu (případně na tom, co si ulovili), dnes jim kupujeme speciální stravu.

Ovšem i tak občas podlehneme prosícím očím svých mazlíčků a necháme jim něco ze svého talíře. Tím ovšem můžeme ohrozit jejich život.

Čokoláda

Pro nás pochoutka, pro psy a kočky zabiják. Chemikálie v čokoládě obsažené mohou nevratně poškodit srdce, plíce, ledviny a nervový systém vašich mazlíčků.

Mléko

Kočkám se přece vždycky dávalo mléko. Jenže ve skutečnosti jim nikterak neprospívá. Dospělé kočky neumějí mléko trávit, a tak u nich může způsobit silné průjmy a vážnou dehydrataci, která v některých případech může skončit fatálně.

Hroznové víno/rozinky

Stačí už 4 kuličky vína nebo rozinky, aby vašemu psímu miláčkovi zcela zničily ledviny. Rozhodně před ním tyto pochoutky dobře schovávejte.

Kosti

Kosti mohou u koček způsobovat zvracení a průjmy, navíc jim mohou mechanicky poškodit zažívací trakt.

Makadamské ořechy

Ačkoli vašeho psího společníka přímo nezabijí, způsobí mu závažné zažívací problémy, ale také silné bolesti svalů a kloubů a těžké otoky.

Cibule

Tahle zelenina – ať už v syrovém nebo vařeném stavu – může u koček způsobit vážnou otravu. Ničí totiž u koček červené krvinky, čímž způsobuje anemii a letargii, mnohdy vedoucí až k smrti.

Česnek

Bohužel cibule není jedinou zeleninou, která kočkám způsobuje výše popsané potíže. Další je i česnek, který má na zdraví vaší kočky v podstatě stejný efekt.

Žvýkačka

Sladidla obsažená ve žvýkačce mohou u psů vážně poškodit játra.

Káva

Vyšší dávka kofeinu může být pro kočky smrtelná. I malá dávka však může vést ke zrychlenému dýchání a srdečnímu tepu, které mohou poškodit zdraví vašeho mazlíčka.