Krmení, 12. 3. 2024

Foto: Daniel Beckemeier / Shutterstock

Mezi časté chyby chovatelů psů patří i špatné skladování granulí. Vybrat vhodné a zdravé krmivo je prvním krokem a druhým, neméně důležitým (a často opomíjeným), je pak i jejich správné skladování. Díky němu zachováte přirozené aroma granulí či zabráníte nebezpečnému plesnivění, které může pejskovi zdravotně ublížit. A jaké jsou nejčastější chyby v uchovávání granulí?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Věčné granule? Zapomeňte

„Lidé skladování často neřeší, především díky tomu, protože si myslí, že když granule mají suchou konzistenci, tak se nemohou zkazit a vydrží věčně. Což je ale velký omyl. Stejně jako lidské jídlo, tak i to zvířecí má limitovanou trvanlivost. Pejsci mají také citlivé zažívání a takové prošlé nebo dokonce plesnivějící granule mohou přinést nehezké zažívací potíže,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Obecně granule mají expiraci 12–36 měsíců. To ale platí, pokud granule neotevřeme, pak je jejich „životnost“ jen pár týdnů.

Garáž nebo sklep: Raději ne

Lidé, kteří kupují velká balení granulí, často dělají tu chybu, že krmivo skladují v pytlích v garážích či ve sklepě. Přitom to jsou místa, co se týká skladování jakýchkoliv potravin, vysloveně nevhodná, a především díky své časté vlhkosti.  Problémem je, že se jedná o prostory, která jsou mnohdy dostatečně nevětrané a zároveň vlhké, a tuto vlhkost mohou granule „nasát“.

Dalším problémem může být i specifická „vůně“ sklepa nebo garáže, kterou mohou granule snadno „načichnout“. A pejsci se svým specifickým čichem toto snadno poznají a granule nemusí pak chtít konzumovat.

Pěkně do foroty

Pokud kupujete balení granulí s gramáží do 8 kg a ihned spotřebujete, tak byste se neměli expirace obávat. Ale mnoho pejskařů si kupuje granule ve velkém tzv. „do foroty“ a zde již může po nějaké době nastat problém.

Granule by se po svém otevření měly upotřebit do dvou měsíců. Což především, pokud máte malá psí plemena, může být problém a to především (a paradoxně), krmíte-li svého pejska kvalitním přírodním krmivem. Ty totiž neobsahují chemická dochucovadla či konzervanty, které trvanlivost „uměle“ prodlužují. Vydrží tedy čerstvá po otevření kratší dobu. Máte-li malého například jorkšíra, tak se rozhodně nevyplatí kupovat balení po 30 kg. Ideální jsou balení do 15 kg,“ dodává Jiří Švihálek.

Plasty versus papír

Máte-li granule v plastových pytlích, tak se doporučuje je skladovat ve speciálních uzavíratelných barelech, které pomáhají granulím, aby si udržely svoji čerstvost i vůni.  Navíc plastové pytle mohou obsahovat nebezpečné a karcinogenní ftaláty (změkčovadla plastů), které pak při dlouhém skladování mohou přecházet do samotných krmiv.

Naštěstí mnoho výrobců již prodává granule např. v papírových recyklovatelných pytlích. Ty jsou lepší tedy nejen z ekologického hlediska, ale i z výživového.

Pořádně dosypat!

Další častou chybou je také to, že když již granule skladujeme ve speciálních barelech, tak při nákupu nových granulí barel jen dosypeme. Jedná se ale o chybu. Takto se pouze dostanou starší granule opět na samé dno zásob a hrozí jejich plesnivění i kontaminace čerstvých granulí.

Nádobu na granule také pravidelně myjte. Hromadí se v ní drobky a zbytky tuku z granulí a ty později mohou způsobit zkažení nových granulí. To samé by mělo platit i o misce na jídlo. Tu pejskovi pravidelně také myjte.

Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a koček a zakladatel české značky krmiv

Autor článku: Ivana Koutná