Krmení, 3. 8. 2023

Foto: kukurund / Shutterstock

Pejsci jsou radost, ale občas je může trápit spousta neduhů, které mohou být nepříjemné pro vás i okolí. Jedním z takových je i nadýmání. To bohužel zvíře neumí ovládat. Je tedy na "páníčcích", aby se snažili správnou životosprávou flatulenci (nadýmání) eliminovat nebo alespoň malinko zmírnit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zase to hltání…

Občasná plynatost je u psa normálním jeven. Pokud však překročí určitou míru, je dobré změnit pár zvyků – především stravovacích. Příčin flatulence je hned několik.  U krátkolebých plemen, jako třeba francouzský buldoček, to může být vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání.

V těchto případech je dobré rozdělit pejskům krmnou dávkou do dvou, aby neměl nutkání vše rychle sníst. Krmivo dávejte také do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády. Co se týká velikosti granulí, volte spíše menší. Jsou lepší na trávení.

Ukazatel vážných nemocí

U většiny plemen však bývá příčinou nekvalitní potrava, a především nekvalitní zdroj bílkovin v krmivu nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem obilovin či různých kořenicích dochucovadel a chemie. Všechny tyto nevhodné složky mohou mít za následek přemnožení škodlivých bakterií. Obzvlášť nebezpečné může být z dlouhodobého hlediska přemnožení a výskyt bakterie Enterococcus faecalis ve střevech. Za špatným trávením a vznikem plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha.

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. Flatulence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré pejska odčervit.

Vsaďte na kvalitní stravu

První radou při nadměrné plynatosti u psa bývá výměna nevhodné potravy.

Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem), vyzkoušejte přechod na granule lisované zastudena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.

Pozor při venčení

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“.

Především při nočním venčení si dávejte pozor. Protože taková zkažená potrava nemusí způsobit jen nadýmání, ale i nehezkou otravu. Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo, především tučná masa, mohou pejskovi přinést nehezké zažívací problémy,“ uzavírá Jiří Švihálek.

Zdroj: Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a koček, zakladatel značky českého krmiva

Autor článku: Andrea Veselá