Krmení, 10. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Žebrající pes či kočka u jídelního stolu jsou občas pěkný nápor na nervy. A kolikrát už jste se neudrželi a něco svým miláčkům hodili! Jenže ve skutečnosti jim můžete některými potravinami vážně poškodit zdraví.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Které pochutiny jsou pro naše kočičí a psí společníky jedno velké NE?

Mléko

Je to paradox, že neexistuje u koček snad větší klišé než miska mléka. A přitom ani kočkám, ani psům mléko neprospívá. Nemají totiž dostatek enzymu, který dokáže štěpit laktózu v mléce, takže jim tento nápoj způsobuje trávicí potíže.

Kočka mléko

Čokoláda

Kolikrát už veterináři před čokoládou majitele zvířat varovali, a přesto se stále najde spousta těch, kteří neodolají psím/kočičím očím a nějakou tu kostičku téhle sladkosti mazlíčkovi podstrčí. Přitom čokoláda je pro kočky a psy (a pro ty zvláště) velice nebezpečná. V některých případech může způsobit i smrt zvířete.

Vařené kosti a tučné maso

Podobně, jako obrázek kočky s miskou mléka, je zažitým klišé i obrázek psa s kostí. Ale pozor – nedávejte zvířatům vařené kosti, mohou se nepříjemně štěpit na velmi ostré kusy, takže riskujete dušení zvířete nebo poranění trávicího traktu. Ani tuk není pro domácí mazlíčky ideální – větší množství může vést až k pankreatitidě.

Pes kost

Cibule, jarní cibulka, česnek, pažitka

Látky, které zmíněné potraviny obsahují, mohou zvířatům nejen podráždit žaludek, ale pozřou-li jich naši zvířecí miláčci větší množství (jak velké je větší množství, je velmi individuální), může u nich dojít k vážnému poškození červených krvinek a tím k anemii.

Hroznové víno, rozinky, rybíz

Ačkoli nikdo neví přesně proč, tyhle na pohled neškodné bobule způsobují u psů a koček (zvláště ve větším množství) selhání ledvin.

Alkohol

Na internetu není problém najít video kočky či psa, kterým jejich majitelé dají napít alkoholu, a pak se baví tím, jak zvíře vrávorá. No není to legrace? NENÍ! Je to mimochodem týrání zvířat. A vašeho mazlíčka to velmi lehce může stát život, jejich trávení není na alkohol vůbec vybaveno.

Zdroj: autorský článek

Autor článku: Andrea Veselá; Foto: Shutterstock