Recepty na domácí dobroty pro psy a kočky

Krmení, 8. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Někdy je docela těžké uspokojit mlsné jazýčky našich čtyřnohých společníků. Navíc ne všechny pamlsky, které dostanete běžně v obchodech, jsou z opravdu kvalitních ingrediencí. Přitom lákavou pochoutku zvládnete svému mazlíčkovi připravit jednoduše i doma!

Domácí sušenky pro kočky a psy mají tu výhodu, že si můžete být jisti, že neobsahují nic, co by vašemu zvířecímu miláčkovi ublížilo.

Následující pochoutky nejsou určené jako běžné krmivo, ale jako pamlsky za odměnu nebo jen tak pro potěšení zvířecího jazýčku.

Pamlsky pro psy

Sýrové keksy
Ingredience:
1 šálek pšeničné mouky
1 šálek nastrouhaného sýra (ideálně čedarového typu)
1 lžíce změklého másla
½ šálku mléka
Postup:
Smíchejte mouku a sýr, poté přidejte změklé máslo. Do zpracované hmoty postupně přilévejte mléko, až získáte tuhé a nelepivé těsto (možná nebudete potřebovat celé množství mléka, záleží na savosti mouky).
Těsto vyválejte do tenkého válečku a nakrájejte na kolečka (jejich velikost záleží na velikosti psa). Ta pak klaďte na plech vyložený pečicím papírem a pečte několik minut při 180 stupních (že jsou keksy hotové, poznáte tak, že jemně zrůžoví). Nechte je vychladnout a uchovávejte je v ledničce, aby zůstaly dlouho čerstvé.

Kořeněné sušenky
Ingredience:
½ šálku medu
¾ šálku neslazené jablečné šťávy
¼ šálku melasy
1 vejce
2 a ¼ šálku mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička zázvoru
1 lžička skořice
½ lžičky mletého hřebíčku
Postup:
Troubu předehřejte na 180 stupňů. V misce smíchejte med, jablečnou šťávu, melasu a vejce. Ve druhé míse promíchejte mouku, prášek do pečiva a koření a postupně sypkou směs zapravujte do připravené tekuté směsi. Na plech pokrytý pečicím papírem pak pomocí lžičky (těsto je trochu řidší) tvarujte sušenky. Pečte asi 8 až 10 minut (záleží na velikosti sušenek).

Pamlsky pro kočky

Tuňáková pochoutka
Ingredience:
Plechovka tuňáku ve vlastní šťávě, scezená
1 šálek ovesné mouky
¼ lžičky prášku do pečiva
¼ lžičky soli (pokud vaše kočka nemá problémy s ledvinami, jinak sůl vynechejte)
1 velké vejce
Postup:
Troubu předehřejte na 180 stupňů. Smíchejte všechny přísady a těsto rozprostřete v tenké vrstvě na plech vyložený pečicím papírem. Pečte přibližně 15 minut (nebo dokud nemá těsto zlatohnědou barvu). Poté vyndejte z trouby, nechte vychladnout a nalamte na malé kousky, tak akorát pro kočičí tlamičku.

Šantové koláčky

Ingredience:
1 a ¼ šálku celozrnné pšeničné mouky
1/3 šálku sušeného, netučného mléka
1 lžíce drcených lněných semínek
1 velké vejce
2 lžíce rostlinného oleje
1/3 šálku kozího mléka
¼ šálku sušené šanty kočičí (tzv. catnip)
Postup:
Předehřejte troubu na 180 stupňů. Smíchejte mouku, sušené mléko a drcená lněná semínka, poté přidejte ostatní ingredience a pečlivě propracujte těsto (pravděpodobně si budete muset pomoci rukama). Vytvarujte malé kuličky a dejte na pečicím papírem vyložený plech. Pečte přibližně 5 minut, poté obraťte a pečte, dokud koláčky nechytnou zlatavou barvu.