Krmení, 17. 1. 2024

Foto: Valeri Vatel / Shutterstock

Ať už si kočku pořizujete anebo ji doma máte, měli byste se zajímat o její krmivo. Tak jako u sebe dbáte na kvalitu a původ potravin, jinak by tomu nemělo být ani u domácího mazlíčka. Jak ale vybrat správné krmivo a co by mělo a nemělo obsahovat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Masožravec tělem i duší

Víte, čím krmíte svoji kočku? Ne? To je možná ta chyba. Často se do kočičích misek dostává jídlo a granule, které kočce nejenže neprospějí, ale mohou ji i značně ublížit.

„Nezáleží na tom, jestli se jedná o výběrovou šunku, uzeného lososa anebo kousek sýra, to vše je vhodné pro člověka, bohužel však ne pro kočičí trávicí ústrojí,“ komentuje pro MujChlupáč.cz stravu koček odborník na kočičí krmiva Martin Pučálka a dodává: „Stejně nevhodnou volbou jsou  krmiva ze supermarketu, která často obsahují nevhodné suroviny. Ty mohou být pro kočky i potenciálně nebezpečné.“

Ideální krmivo je to, kde je použité čerstvé maso, je optimálním zdrojem bílkovin, ale má v sobě i řadu přirozených a zdraví prospěšných látek. Obsahuje také dost přírodních tuků, které už pak není nutné přidávat do krmiva.

Jak číst složení krmiv

„Složení krmiva by mělo být velmi jednoduché – mělo by obsahovat velké množství bílkovin ze živočišných zdrojů a žádné obiloviny a umělé konzervanty. Vybírejte ta, kde je i podíl čerstvého masa, díky tomu si jej kočka zamiluje,“ doporučuje Pučálka.

Konzervy obsahující obiloviny, řadu umělých konzervantů, plnidel a přísady, pod kterými si nedokážete nic představit, nekupujte. Nejenže to není pro kočku vhodné, ale je možné, že vám tohle krmivo nechá bez povšimnutí a raději si půjde chytit myš.

Mlsný jazýček jako protivník

Ne nadarmo se říká mlsná jako kočka.  Zavděčit se kočce správným krmivem může být někdy oříšek. Útrapám ale spojeným s vybíravosti kočky snadno zamezíme, pokud ji v prvních 6 měsících dáme jasně najevo, co je její krmivo.

Což v praxi znamená, že je ideální ji nekrmit vším možným, ale nastolit řád a pravidla. Neměňte kočce stravu co měsíc anebo častěji, jsou totiž na změnu krmiva mnohem citlivější než psi.

Martin Pučálka je odborník na výživu koček a psů a zakladatel české značky krmiva

Autor článku: Ivana Koutná