Krmení, 6. 6. 2023

Foto: Shutterstock

Pro zdravý a vitální život by i krmení psa mělo mít svá pravidla a měli byste vědět, jak správně krmit svého pejska. Pro jeho spokojený život je právě správná výživa důležitou součástí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pro správné a zdravé krmení dospělého psa neexistuje univerzální návod. Každý chovatel by měl svého psa a jeho potřeby umět vnímat. Proto by měl být pes krmen podle svých individuálních nároků, věku i zatížení.

Pěkně pravidelně

Psi mají rádi pravidelnost. Je proto důležité, aby měl pes na své krmení určené jedno místo. Rozhodně není dobré, aby jeho miska měnila často stanoviště. Krmte ho také každý den ve stejnou dobu. Ideální je 2x denně. Ráno po první procházce a pak odpoledne. Pes by měl mít během jídla klid a dostatek času. Pokud svojí porci ale nedojí, tak mu misku vezměte a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. odpoledne.  Může to znít tvrdě, ale taková důslednost se vyplatí, protože pejsek se příště na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Toto je důležité dělat především ve štěněčím věku.

Nezapomínejte také na čerstvou vodu. Nyní v letních měsících ji měňte několikrát za den. Voda by neměla být příliš studená. Ideální je pokojová teplota.

Co sypete do misky

Důležité je krmit kvalitní a vyváženou stravou. U každého krmiva, která pejskovi dáváte, čtěte na obalu výživové hodnoty. Rozhodně není dobré a zdravé dávat psovi granule, které obsahují sóju, obiloviny nebo umělá dochucovadla. Tyto složky nejsou vhodné pro zdravé zažívání a celkovou vitalitu zvířete. Pří nákupu krmiva se proto neřiďte jen cenou, ale především složením.

„Základem by mělo být skutečné a kvalitní maso. Další důležitou složkou jsou přírodní vitamíny, kloubní výživa, vláknina pro správnou funkci střev, prebiotika a probiotika. Toto vše by mělo být součástí nejkvalitnějších krmiv. A právě u zdravých krmiv bez chemie pak platí známé heslo, že zdraví začíná v misce. Protože díky kvalitnímu krmivu můžeme svému psovi prodloužit život a zažít spoustu krásných společných chvil,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Krmiva také nenakupujte v hypermarketech nebo v nespecializovaných obchodech. Krmivo zde bývá z ekonomických řad. Ty jsou sice levné, ale z dlouhodobého hlediska mohou zvířeti zdravotně ublížit v podobě špatného zažívání, alergií či zhoršení srsti a celkového zdraví.

A teď odpočívat

Stejně jako lidé často po jídle odpočívají, měli by si po jídle udělat siestu také psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předešlo se tak i torzi (přetočení) žaludku. Především u větších plemen. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením.

Naučte ho vždy jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce. Riziko torze žaludku mohou pomoci snížit i granule lisované za studena, protože v žaludku psa nebobtnají a rychle se rozpouštějí.

Nebezpečné hltání

Častým nešvarem pejsků je i hltání při jídle. Granule by měl pejsek chroupat a nehltat. Při rychlé konzumaci krmiva pes polyká nejen stravu, ale také vzduch a může tak dojít k nadýmání nebo i zmíněné torzi žaludku. Řešením může být speciální miska proti hltání, ze které pejsek žere potravu pomaleji.

Pozor: Nedojedené granule nevhazujte zpět do pytle. Mohou obsahovat sliny, které mohou kontaminovat čerstvé granule.

Autor článku: Andrea Veselá