Nezařazené, 3. 7. 2024

Foto: Handipet Rescue

Alergie u psů a koček bohužel není úplně vzácná. A pokud se s ní nic nedělá, může být při silné alergii stav zvířátka stále horší. Jak poznat, že o alergii jde, a jak situaci řešit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

S alergií u zvířat máme zkušenosti, hlavně co se psů týče, protože u koček nebývá tak častá. To ale neznamená, že kočky alergické být nemůžou, a vzhledem k ostřejším drápkům si i snáze ublíží při drbání,“ osvětluje pro MůjChlupáč.cz Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi.

Závažné projevy

 

Stejně jako u lidí může být alergie různě silná. Vážnou formu má třeba pes Rasty, který je dnes už šťastný v novém domově. Když k nám přišel, bez přestání se drbal, kůži měl rozškrábanou do krve a na několika místech mu chyběla srst. I takto vážný případ alergie se ale naštěstí dá řešit. Rastymu se změnila strava a nasadila se léčba. Teď už Rastyho alergie netrápí, i když se jí nikdy nezbaví. Vždycky se bude muset hlídat strava a dělat další potřebné kroky, ale je z něj spokojený pes, co si užívá života. Alergie navíc určitě nemusí být tak vážná,“ říká odbornice.

Od typu alergie a její závažnosti se odvíjí postup řešení. Některá zvířata potřebují jen krátkou léčbu, jiná celoživotní zmírňování symptomů jako právě Rasty (viz foto před a pod).

Pomoc neodkládejte

Prvním krokem při podezření, že má mazlíček alergii, je navštívit veterináře. Ta se může projevovat třeba: nadměrným drbáním a vykusováním srsti, nadměrným olizováním nebo okusováním pacek, vypadáváním srsti, zarudlou nebo zanícenou kůží či vyrážkou, přejížděním zadečkem po zemi nebo nadměrným olizováním této části těla, oteklýma očima či čumáčkem, častými záněty uší nebo i problémy s dýcháním, případně problémy s trávením u alergie na jídlo.

Návštěva veterináře je důležitá i proto, že problémy může a nemusí způsobovat právě alergie, původ může být i v něčem jiném. Veterinář vám buď sám pomůže, nebo vás odkáže na odborníka,“ vysvětluje Soňa.

Na krmení i pyl

Zvíře může mít alergii na různé věci, třeba na pyly, trávy, nebo prach, na něco v jídelníčku (u psů častá alergie na kuřecí maso), nebo třeba na bleší kousnutí. Z toho plyne, že někdy má pes či kočka alergii jen v určitém období v roce, jindy celoročně, a třeba v případě alergie na jídlo je potřeba danou potravinu vyřadit.

Zvíře dokonce může mít na něco i akutní alergickou reakci, například po bodnutí včely – ta se obvykle projevuje tak silně, že majitelé okamžitě vyrazí na veterinu, což je skutečně potřeba, obzvlášť pokud se zvířeti například špatně dýchá.

I pokud nejde o akutní alergickou reakci, je dobré návštěvu veterináře neodkládat. Neléčená alergie se totiž může zhoršovat a i po nasazení léčby může zlepšení nějakou dobu trvat, takže je lepší situaci řešit co nejdříve,“ dodává Soňa.

Autor článku: (red); Foto: Handipet Rescue