Rady a tipy, 24. 10. 2022

Foto: Shutterstock

Chlupy všude, kam se podíváte. Milovaný domácí mazlíček vám může snadno znepříjemnit udržování domácí čistoty, jelikož permanentně shazuje srst. Tomuto období se říká línání. Jak se s ním vypořádat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Česání, česání a zase česání

Péče o srst

Zvířátka s hustou a dlouhou srstí potřebují pravidelnou péči o srst. Vyčesávání srsti se ale netýká jen dlouhosrstých plemen psů a koček, ale i morčátek a králíčků. Bezpochyby hojně línají i krátkosrstá plemena všech těchto zvířecích zástupců.

V období línání je česání velice důležité. Nejen, že tím omezíte nekontrolovatelné pouštění chlupů všude po domě, ale také chlupáče zbavíte nečistot a hlavně staré srsti, která by mohla dělat neplechu. Zejména u koček a králíků tím omezíte nežádoucí požívání chlupů.

Na výběru kartáče či hřebenu bychom si měli nechat záležet. Na hladkou srst výborně fungují gumové kartáče a jemná hřebla. Na dlouhé chlupy je lepší zvolit hřeben s delšími zuby, u kterého je nutné dbát opatrnosti, abychom kůži nepodráždili nebo zvíře jinak nezranili.

Obecně platí, že nic by se nemělo přehánět. V případě česání je to částečně také pravda. Příliš urputné vyčesávání může způsobit, že se srst začne mastit, anebo se naopak objeví lupy.

Vyvážená strava a doplňky

Pamlsek

Ke zmírnění línání nepochybně přispívá kvalitní krmivo. Vyvážená strava je základ pro zdraví každého mazlíka a její kvalita se odráží právě i na srsti. Při prvním pohledu by kožíšek vašeho chlupáče měl být lesklý, bez lupů a šupinek.

Pro pejsky a kočičky jsou prospěšné zejména oleje. Podávat můžete například lososový či lněný olej. Podobně efektivní je pro zvířátka i koupání ve speciálním šamponu s obsahem blahodárných olejů.

Chlupy v domácnosti

Pokud s vámi bydlení sdílí chlupatý kamarád, nejspíš se neobejdete bez kvalitního vybavení a prostředků pro udržování čistoty. Koberce je třeba pravidelně vysávat a výkonný vysavač je tak nezbytností. Efektivní jsou turbokartáče a vysavače určené na vysávání zvířecí srsti, které mají i nástavce hodící se na čalounění.

Úklid srst

Pračka si s chlupy příliš neporadí, i když existuje pár triků, které vám od chlupů v prádle trochu pomohou. Můžete do pračky společně s prádlem hodit lapač chlupů nebo obyčejnou houbičku na nádobí, která na sebe chlupy naváže. Dalším tipem je nastavit jedno máchání prádla navíc.

Naproti tomu je sušička opravdu velkým pomocníkem v boji proti chlupům a zastane veškerou práci, kterou pračka neodvedla. Zbaví prádlo chlupů tak efektivně, že se sami budete divit, kolik se jich nashromáždilo ve filtru.

Co se týče oblečení, oblíbené jsou známé válečky, které na sobě mají namotaný lepivý papír. Tato varianta však není příliš ekologická, a proto existují i samočisticí odstraňovače chlupů. V nouzi pomůže i obyčejná izolepa nebo navlhčená dlaň.

Štítky: chlupy

Autor článku: Petra Chmelová; Shutterstock