Rady a tipy, 27. 9. 2023

Foto: Cavan-Images / Shutterstock

Většina zvířat, která mají srst, v období jara a podzimu líná – stará srst je nahrazovaná novou. Především majitelé psů pak v této době řeší problém, jak se o srst nejlépe starat a jak co nejvíce eliminovat zbytečné chlupy v bytě, protože se jedná o období, kdy jsou psí chlupy všude.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

„Srst slouží (nejen) pejskům jako důležitá bariéra před vlivy vnějšího okolí. Chrání před vedrem, spálením od slunce, zimou, vodou, škůdci a je také ukazatelem celkového zdraví psa. Je proto důležité se o ni pečlivě starat. A to i v době línání. Důležité je ale říct, že línání je u psa přirozený projev, který nelze zastavit či eliminovat. Můžeme ho jen urychlit,“ říká veterinární lékařka Renáta Valášková.

Jak se tedy nejlépe v této době starat o srst a jak podpořit její rychlou výměnu?

Není pes jako pes

Intenzita línání záleží samozřejmě nejen na zdravotním stavu pejska, ale i na plemeni. Některá plemena psů, například dlouhosrstá (kolie, sheltie), mají problém s línáním po většinu roku. Jiná plemena zase nelínají skoro vůbec, především ta, která mají kudrnatou srst (pudl, boloňský psík).

Více pak línají psi, kteří žijí na zahradě. Je to pro ně přirozenější prostředí, takže si před zimou a létem výrazněji obnovují srst než pejsci, kteří žijí v bytě či domě, kde je po celý rok podobná teplota. Naopak krátkosrstí pejsci (buldočci, mopsi) línají skoro po celý rok, pokud žijí v bytě. Venku línají 2x do roka.

Pomůže výživa

Kvalitní krmivo a doplňky by měly být u psa samozřejmostí po celý rok.

Krmiva, která obsahují chemická dochucovadla či obilí, nejsou zdravá nejen pro zvířecí organismus, ale nepodporují ani zdravou srst. Volte stravu s vysokým obsahem masa. Nejlépe i s přídavky probiotik. Zkuste také přidávat psovi do krmiva zdravé doplňky, které podpoří výměnu srsti „zevnitř“. Výborné jsou lososové nebo lněné oleje, které podporují zdravou a lesklou srst. Vhodné jsou i pivovarské kvasnice, které dodávají srsti potřebné minerály a zlepšují celkovou kvalitu struktury srsti,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Často kartáčujte

Především v době línání je důležité pejska pravidelně kartáčovat.  To pomáhá nejen zlepšovat kvalitu srsti, a odstraňovat nečistoty jako je prach, zaschlé bahno či drobné větvičky, které si pejsek přinese v kožichu z vycházky, ale zároveň i odstraňovat „mrtvou“ srst.

Nejlépe pejska kartáčujte venku při večerním venčení. Zamezíte tak „zachlupení“ vašeho domova. Ideální doba kartáčování je alespoň 10 minut. Během roku stačí 1x týdně a během línání je potřeba alespoň 3x do týdne. U dlouhosrstých plemen používejte kartáč či trimovací hřeben. U krátkosrstých je nejlepší pomůcka gumová rukavice s bodlinkami, ta pejska navíc i příjemně masíruje.

Jak je to s koupáním?

Velkou podporou při výměně srsti u psů je také koupel. Ta pomůže zlepšit kvalitu srsti a zbaví psa odumřelých chlupů, kůži navíc hezky zvlhčí a zjemní. Během línání je dobré psa vykoupat alespoň dvakrát, v polovině cyklu a ke konci.

„Při mytí také odstraníte lupy, které se v této době u psa mohou objevovat. Používejte zásadně psí kosmetiku, která nedráždí a nevysušuje a je určená ideálně pro podporu zdraví a lesku srsti. Vhodný je zároveň také antiparazitní charakter šampónu, protože i na podzim a v zimě se může pejsek potkat s klíšťaty či blechami. Vhodné jsou šampony s vitamíny B3 a B5, olivovým olejem a elastinem. Kromě psího šampónů můžete použít i speciální psí kondicionér. Ten je vhodný především pro pejsky s dlouhou srstí. Určitě se ale vyhněte lidské kosmetice, která je pro psy nevhodná,“ dodává MVDr. Valášková.

MVDr. Renáta Valášková je veterinární lékařka společnosti Aveflor; Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a zakladatel české značky krmiva pro psy

Autor článku: Lenka Šmídová