Rady a tipy, 23. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Nevítaní návštěvníci jsou ve zvířecím kožíšku nemilým zjištěním. Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, kteří se do domácnosti dostanou raz dva a znepříjemní život všem jejím členům.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak se jich rychle a účinně zbavit?

Začněte u mazlíčků

Nejprve je nutné odblešit chlupáče. Nejlepším způsobem je koupel a následné důkladné vyčesání všeho nežádoucího. Při koupeli se doporučuje použít i šampon proti blechám, který rychle účinkuje a zklidňuje pokousanou kůži. Srst by po vašem zásahu měla být čistá, bez blech i vajíček, proto si dejte opravdu záležet a při vyčesávání použijte jemný hřeben, klidně i odvšivovací, který vám usnadní práci.

Aby váš mazlík již nebyl pro blechy lákadlem, je vhodné použít některý ze speciálních antiparazitních přípravků, ať už v podobě sprejů nebo kapek. Neměli byste však kombinovat více přípravků najednou, aby nedošlo k nežádoucí reakci. Mazlíčkovi můžete nasadit i antiparazitní obojek.

Pelíšky, deky

Útočiště mazlíčka bývá nejzamořenějším místem, jelikož se zde zvíře zdržuje nejvíce. Z tohoto důvodu je na místě zablešené textilie vyprat na vysokou teplotu nebo rovnou vyhodit. Nezapomeňte vyčistit i kočičí škrabadla, která jsou potažena kožešinou nebo látkou. Vyprat můžete i plyšové hračky.

Úklid bytu

Blechy se mohou dostat všude a přežívat ve vašem obydlí i několik měsíců. Z nakladených vajíček se postupně stanou dospělé blechy, které se budou dál rozmnožovat. Proto je nutné všechny zlikvidovat a uklidit všechny prostory, kde by se tito vetřelci mohli držet.

Zvláště v textiliích, kobercích a čalouněném nábytku se blechám bude líbit. Nic nepokazíte důkladným vysátím, vyperte i povlečení, potahy, závěsy a záclony.

Prevence návratu

Po náročné likvidaci nevítaných hostů se každý obává jejich návratu. Použitím dezinsekčních a antiparazitních prostředků proti blechám tomu můžete předejít. Nehledě na to, že tím možná zlikvidujete i poslední bleší přeživší. Přípravky bývají určené pro použití uvnitř, takže se je nebojte nastříkat je nejen na zvířecí pelíšek nebo do boudy, ale i na koberce a textilie. Nepoužívejte je však přímo na mazlíčkovu srst, pro tyto účely jsou k dostání jiné přípravky.

Autor článku: Lenka Šmídová