Co je dobré vědět, než se pustíte do včelaření

Rady a tipy, 10. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Máte blízko k přírodě a toužíte podpořit velice důležité tvory našeho ekosystému – včely? Pokud ano a nezaleknete se bodnutí i jiných nesnází, můžete se stát včelařem.

Pojďme se podívat, co všechno to obnáší.

Vědění je základ

Ještě před samotným založením úlu a pořízením včelstev je nutné vzdělávat se v této oblasti, a to za pomoci nejrůznější dostupné literatury nebo přímo od zkušených včelařů. Zjistíte tak nejen to, co včelařství obnáší v obecném slova smyslu, ale také praktické informace, jak to chodí například s dotacemi, podmínkami a obchodem, a získáte také doporučení na pomůcky a postupy.

Další důležitou náležitostí před započetím včelařství je registrace chovatele i stanoviště u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradištku pod Medníkem a Českého svazu včelařů.

Zařízení úlu

Před zařízením úlu je potřeba vybrat vhodné stanoviště. Ideální místo, kde budou včelky spokojené a produktivní, je takové, kam svítí hodně sluníčka a kde se v blízkosti nachází pastva pro včely, tedy rostliny s pylem a nektarem. Dalším důležitým aspektem je umístění, co se dostupnosti týče. K úlu byste měli mít dobrý přístup, zároveň by měl být dostatečně chráněný.

Typů úlů je několik, a tak je potřeba zvážit jejich výběr. Pro začínajícího včelaře se doporučuje pořízení nástavkového úlu, u kterého je typické, že je přístup shora. Řeší se přitom i rámková míra, nejběžnější je 39 x 24 centimetrů.

Pokud pokukujete po starém používaném úlu, raději si to rychle rozmyslete. I když se zdá, že na vstupních nákladech takto ušetříte, později se vám to nemusí vůbec vyplatit. Již používaný úl v sobě může skýtat nebezpečí v podobě chorob nebo nevhodně použitých materiálů. Při koupi nového úlu lze využít dotací z programů EU.

Pořízení včelstva

Koupě včelstva není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Začínající včelař může mít obavy z pořízení více včelstev naráz, to však musí jít stranou. Jedno včelstvo může přijít snadno do nesnází a včelař o něj může přijít, také výsledky v tomto množství nejsou nijak potěšující, proto je ideální počet čtyři až pět včelstev. Včelstva bychom měli kupovat v takzvaných oddělcích, a to ideálně z nějakého šlechtitelského chovu nebo od chovatele matek. Takové včelky budou mít totiž předpoklady nejen dobrého výnosu, ale i povahy. Bývají totiž mírné a nerojivé.

Bezpečnost

Bezpečnost je u včelaře bodem číslo jedna. Ještě před samotným přemýšlením nad včelařením je potřeba zjistit, zda nejste alergičtí na včelí bodnutí. To lze nejlépe zjistit na alergologii. Pokud se u vás alergie objeví, raději se do včelařství nepouštějte. I když se jedná o šlechetný počin a krásný koníček, za život to nestojí.

Pokud vám včelí bodnutí nepůsobí žádné vážné reakce, můžete se směle pustit do včelařství. Ovšem ani v tomto případě nesmíte zapomínat na ochranné pomůcky. Základem je bílá kombinéza, kukla, klobouk nebo závoj. Používají se i rukavice, které vás účinně ochrání, avšak ztěžují citlivou manipulaci se včelami.

Stanoviště s včelími úly byste měli mít i náležitě označena, zvláště pak, pokud se nacházejí blízko nějaké cesty. Označuje se žlutým trojúhelníkem o délce strany jednoho metru nebo nápisem „pozor včely“.

Sousedské vztahy

Největším kamenem úrazu mohou být právě sousedé. Někteří lidé si nepřejí mít v bezprostřední blízkosti roje včel, což bychom měli přiměřeně respektovat. Ideální je se se sousedy domluvit ještě před samotným pořízením včel, popsat jim, v čem včelařství spočívá, jak budete mít včely zajištěny a co vše to obnáší. Rovnou jim můžete nabídnout i příslib čerstvého medu, na kterém si jistě rádi pochutnají.


Zobrazit diskuzi ke článku