Rady a tipy, 5. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Chovat doma exotické zvíře vyžaduje mnohá opatření, zvláště pak, pokud se jedná o jakkoli nebezpečného tvora. Co je potřeba podstoupit, pokud přemýšlíte nad pořízením neobvyklého domácího mazlíčka?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Získání informací

Jedovatý had

Ještě než se unáhlíte se samotným pořízením nového člena rodiny, rozhodně sáhněte po odborné literatuře, pročtěte si nejen knihy a články zaměřené na daného tvora, ale aktivně se poohlížejte i po praktických radách a zkušenostech od stávajících chovatelů. Dobrá rada od srdce je někdy k nezaplacení. Na první pohled se totiž může zdát péče o exotického mazlíčka bezproblémová, ale v praxi vše probíhá trošku jinak, než co se píše v chytrých knihách. Obrátit se můžete i na konkrétní odborníky a poradce, kteří se danému chovu věnují.

Dozvíte se tak nejen to, jak o takové zvířátko pečovat, ale také zjistíte možná úskalí, která se s chovem exotických zvířat pojí. Nebezpeční mazlíci jsou jen pro připravené a poučené chovatele, kteří před pořízením splní dané podmínky. A netýká se to jen velkých šelem – zabezpečení se kontroluje i u jedovatých hadů.

U mnoha exotických a nebezpečných zvířat se jejich pořízení a chov řídí přísnými zákony, které byste si měli také pečlivě nastudovat.

Ať neuteče!

Puma

Zásadní podmínkou pro pořízení potenciálně nebezpečného zvířete je zajištění jeho obydlí před případným útěkem. Vždy je lepší mít více bezpečnostních opatření, než řešit nepříjemnosti spojené se ztraceným mazlíčkem. Je potřeba být opravdu obezřetný, protože mnozí tvorové se dokážou protáhnout nečekaně malými škvírkami.

Útěk vašeho mazlíka může být nebezpečný nejen pro okolí, ale také pro samotné zvíře. Venku čeká mnoho hrozeb, se kterými tvor z dalekých míst rozhodně nepočítá. Nečekaná procházka se mu tak může stát osudnou.

Není nebezpečí jako nebezpečí

Šnek oblovka

Pod pojmem nebezpečné zvíře si každý přirozeně představí jedovatého hada, pavouka nebo tygra či pumu, což není výjimkou v oblasti chovu exotických zvířat v tuzemsku. Tito živočichové jsou bezpochyby velkou hrozbou, ovšem otázku bezpečnosti by měli řešit i majitelé zdánlivě nevinných stvoření. Mezi takové patří například i šnek africký, neboli oblovka, která se nesmí vypouštět do volné přírody. Že vám uteče zrovna šnek, to je poněkud málo pravděpodobná situace, ovšem škodu může napáchat nečekaně rozsáhlou. Většina exotických zvířat totiž nemá v České republice přirozeného predátora, a tak hrozí jejich přemnožení a vytlačení či ohrožení zdejších druhů. Dobře zajištěný by měl být zkrátka každý mazlík bez rozdílu.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková