Rady a tipy, 21. 10. 2023

Foto: africa_pink / Shutterstock

Psa, nebo kočku? Taková otázka napadá mnoho budoucích majitelů, kteří nemají jasno, který chlupáč je pro ně vhodnější. Rozhodování může být obtížné, jelikož oba tito mazlíčci mají své klady i zápory.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Podívejme se na ně zblízka.

Venčení

Procházky s pejskem můžete brát jako povinnost, ale také jako příjemnou aktivitu, díky níž se dostanete na čerstvý vzduch a vyčistíte si hlavu. Každý pejskař občas zažije chvíle, kdy je venku opravdu nevlídné počasí a procházka s pejskem není zrovna to, co by si představoval. Věřte, že i pejsek bude raději v teplé dece, a tak postačí krátké venčení, po kterém se vám bude mnohem lépe relaxovat. Ze společných procházek si odnesete mnoho zážitků i pohledů na krásu okolní přírody. Možná vzniknou i nová přátelství.

Kočičky chované doma využívají kočičí toaletu, čímž odpadá povinnost venčení, jako je tomu u psů. Díky tomu můžete ušetřit mnoho času i starostí, když budete muset nechat mazlíka dlouho samotného. Toaletu je však potřeba pravidelně čistit, jinak se vaším obydlím bude linout nepříjemný zápach.

Ničení

Kočky jsou známé svým škrábáním nábytku a strháváním záclon a závěsů. Pravdou je, že si kočičky opravdu v podobných činnostech libují a krátí si tak dlouhé chvíle. Co se týče psů, také nemusí být vždy vzornými obyvateli vašeho bytu. Pokud svého mazlíčka nenaučíte, jak trávit čas o samotě, možná si pohraje s vašimi věcmi, ať už půjde o pejska nebo kočičku. Oba potřebují dostatek pozornosti a hraček, aby se nenudili a nevymýšleli lumpárny.

Cestování

S pejskem se cestuje o poznání lépe než s kočičkou. Můžete si s ním užít společnou dovolenou nebo návštěvu, stačí si jej vzít s sebou do auta, vlaku či autobusu, mnohdy postačí jen vodítko a náhubek nebo látková taška. Pes bude vaším následníkem, ať půjdete kamkoli. Ne vždy však lze vzít mazlíka s sebou, a tak nezbývá nic jiného, než jej nechat doma. V takovém případě je výhoda na straně kočky, jelikož ta vydrží sama doma mnohem déle než pes. Ten totiž potřebuje pravidelné venčení i krmení a také není žádný samotář.

Mazlení, hraní, sportování

Kočičky bývají náladové a čas na mazlení nebo hraní si určují samy. V dobrém rozpoložení umí být velice přítulné a jejich spokojené vrnění na vašem klíně se nedá ničím nahradit. Záleží ale na povaze každého jedince, a to i u psů. Psi jsou věrnými kamarády, kteří se těší na každou společnou činnost, navíc se s nimi můžete věnovat i mnoha sportům. Někteří chlupáči by vás láskou snědli a za podrbání kožíšku by dali život, jiní jsou neúnavnými aportéry nebo naopak gaučovými povaleči.

V mnoha věcech si jsou kočky a psi podobní a záleží převážně na vašich preferencích, jakého mazlíka si pořídíte. Promyslete si zejména čas, který mu chcete věnovat. Uvidíte, že láska na první pohled udělá nejvíce a na společné soužití si oba zvyknete lusknutím prstu.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková