Rady a tipy, 2. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Zakrslý králík je skvělým společníkem pro děti, díky němu si mohou budovat nejen lásku ke zvířatům, ale učit se také zodpovědnosti. Přesto než si králíčka pořídíte, byste měli něco vědět. I tenhle drobný malý mazlíček bude potřebovat vaši péči a pozornost. Co všechno budete potřebovat a jak o králíčka pečovat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Je to vhodný mazlíček pro vás?

První věc, kterou je třeba zvážit dříve, než si králíčka půjdete koupit, je, že žije dlouho. Oproti různým drobným hlodavcům se domácí zakrslí králík dožívá 8 až 12 let, podle Guinnessovy knihy rekordů se nejstarší králík dožil dokonce 17 let. Takže tenhle mazlíček rozhodně není na chvilku. Králíčci jsou vhodným domácí mazlíčkem pro rodiny s dětmi, co byste měli vědět, je že i králíčci dokážou navázat velmi úzké vztahy s členy rodiny. I když péče o ně vypadá nenáročně, přesto je to zvířátko, které bude vyžadovat váš čas a péči. Pokud jste připraveni na všechny jedinečné vlastnosti a potřeby králíků, budete se moci těšit z jejich skvělé společnosti, kterou mohou nabídnout.

Výběr zdravého králíka

Výběr králíka není jen o vzhledu a prvním dojmu, dobrým výběrem se můžete vyhnout zdravotním komplikacím mazlíčka a předčasného úmrtí. Na první pohled by měl být králíček čilí k životu, měl by mít jasné oči, lesklou srst a neměl by mít žádné známky oděrek a drobných poranění. Vždy si také prověřte chov, ze kterého králíčka kupujete. Šanci můžete také dát králíčkům z útulku, kde se přímo od veterináře dozvíte zdravotní stav mazlíčka. I králíčci mají nárok na druhou šanci.

Králičí obydlí

Výběr správného druhu klece je pro králíka nesmírně důležitý. Klec by měla být dostatečně prostorná, pro jednoho králíka přibližně 100 x 50 x 50 cm. Měla by se také dát snadno čistit a nezapomeňte prozkoumat vchod pro králíčka, aby byl dostatečně velký na komfortní manipulaci s mazlíčkem. Zkontrolujte také uzavírání klece, i králíci dokážou být dobří útěkáři.

Základním vybavením je pak domeček, seník, miska na krmení a napáječka. Králíci jsou velmi čistotní, takže krom kvalitní podestýlky můžete pořídit i králičí záchodek. Králík si obvykle vybere jedno místo pro svoji potřebu a tam mu pak můžete králičí záchodek umístit, tím si usnadníte i čištění.

Vhodné krmení

Králíček by měl mít vždy dostatek vody a sena. Dále pak kvalitní krmení v podobě pestrých směsí, které zakoupíte v obchodě. Dále potřebuje čerstvou zeleninu například okurky, listový salát a mrkev. Králíci si také potřebují obrušovat zuby, na to jim slouží tvrdé granulky z krmiva či tvrdší druhy zeleniny. Na obroušení zubů, můžete také využít větvičky z jabloně (pozor na ostatní peckoviny a jehličnany, ty jsou pro králíky toxické).

Něco na hraní

Králíci jsou hraví, aktivní a zvědaví a potřebují celou řadu hraček. Hračky jsou také důležité pro duševní zdraví králíka a poskytují vám příležitost lépe se skamarádit s vaším mazlíčkem. Nemusíte za ně utrácet zrovna majlant, králíci mají radí například kartonové krabice, roličky od toaletního papíru, různé tunely, míčky, plyšové hračky, slaměná kolečka a koule. Spoustu hraček pro králíčka můžete přímo vyrobit se svými dětmi a udělat z toho tak rodinnou zábavu. Mimo to jsou králíci velmi učenliví, schválně jakým kouskům je zvládnete naučit.

Pobyt venku

Váš králík bude nadšený, pokud ho čas od času vezmete také ven na čerstvou trávu, na takové venčení budete potřebovat kšíry a vodítko na králíky. Případně můžete použít vršek z klece, který umístíte přímo na trávu a váš mazlíček si tam bude moci volně pobíhat. Případně mu tak můžete udělat jakoukoli ohrádku pro dostatečný výběh. Přesto byste neměli nechávat mazlíčka dlouho bez dozoru, měl by mít dostatek pitné vody a neměl by být na přímém slunci. Nezapomínejte, že králíci jsou zvídaví, pokud venkovní výběh dobře nezajistí, může vzít snadno do zaječích.

Péče o srst a drápky

I králíčky je potřeba občas vykoupat a také vykartáčovat, a to je skvělá příležitost pro vaše děti. Naučte své děti, že králíček není jen o zábavě, ale také se o něj musejí starat, kartáčování je bude jistě oba bavit.

Nezapomínejte ani na drápky, čas od času potřebují zastřihnout. Přesná doba se nedá říci, pokud váš králíček bude hodně času trávit venku, sám si drápky bude obrušovat, ale doma v bytě mu to půjde hůře. Pokud si na to troufnete můžete si zakoupit speciální kleštičky anebo jednou za čas navštívit veterináře.

I králíčci chodí k veterináři

Možná vám to přijde jako banalita, ale i se zakrslým králíkem se chodí k veterináři a proč? Stejně jako ostatní domácí mazlíčky i králíci se očkují, například proti králičímu moru a myxomatóze. Dle typu vakcíny budete navštěvovat veterináře jednou či dvakrát ročně.

Zdroje: Dwarf Rabbit Care: A Guide for Pet Owners; The Ultimate Guide to Dwarf Rabbit Care

Štítky: králík

Autor článku: Aneta Hladíková