Rady a tipy, 19. 12. 2023

Foto: Smit / Shutterstock

Pro své nejbližší chceme to nejlepší. Při výběru dárků k Vánocům proto mnoho lidí sáhne právě po domácím mazlíčku. Darujete tak člověku lásku a radost, ale i nemálo starostí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Se zvířetem se pojí mnoho zodpovědnosti, se kterou by měl obdarovaný počítat.

Zájem

Pokud se rozhodujete, že svému blízkému pořídíte domácího mazlíčka, nejprve se ujistěte, zda o takový dárek stojí. Není totiž nic horšího, než nechtěné zvíře a zkažená oslava.

Výběr

I když je pro někoho zvíře ideálním dárkem a celoživotním snem, neměli bychom se při jeho pořizování unáhlit. Každý by si rád vybral svého vysněného mazlíčka sám. Proto je lepší věnovat nejprve třeba klec a poté se jít společně podívat na malé králíčky, nebo vodítko s obojkem a po štěňátku se poohlížet později. Darovat můžete i vlastnoručně vyrobený poukaz a výběr nechat zcela na obdarovaném.

Překvapení

Hýbající se krabice s mašlí, ze které vychází kňučení nebo funění, je sice velkým překvapením, ale není to ideální způsob, jak mazlíčka věnovat. Zvířátko jednak při čekání na rozbalování dárků neví, co se děje a může být vystresované, také předem nevíte, jaká bude reakce oslavence. Mnohem lepší způsob je dovézt budoucího majitele přímo k chovateli. Předem domluvená návštěva může být přizpůsobena vašim podmínkám, abyste oslavence o překvapení nepřipravili. Nadšení navíc vzroste díky tomu, že si bude moct vybrat mazlíčka osobně.

Podmínky

Před samotným pořízením zvířete je vhodné promyslet, jestli se mu bude moci jeho budoucí majitel dostatečně věnovat. U malých dětí si nemůžete být jistí, zda dodrží slovo a budou o mazlíčka pečovat tak, jak slibují. Často tak padne veškerá péče na rodiče, s čímž je třeba počítat. Stejně tak u starších lidí hrozí, že kvůli zdravotním problémům zůstane zvířátko závislé na ostatních rodinných příslušnících. V opačném případě by musel jít čtyřnohý kamarád do útulku, což si žádný mazlík nezaslouží.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková