Rady a tipy, 21. 1. 2021

Foto: Redakce

Není žádným tajemstvím, že pokud si pořídíte domácího mazlíčka, budete kromě granulí, vodítek, kočkolitů, pelíšků nebo třeba hraček řešit také spoustu chlupů po celém bytě. A k tomu zablácené tlapky na podlaze. A občas nějakou tu nehodu, zvláště pokud váš chlupáč patří ještě mezi juniory. My v redakci s tím máme bohaté zkušenosti. A tak když jsme dostali možnost otestovat nový parní čistič s vysavačem Rowenta Clean & Steam MULTI, bylo zájemců víc než dost.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak si tento univerzální pomocník, kterého oceníte nejen při úklidu podlah, ale i dalších povrchů, vedl?

Parní čistič s vysavačem Clean & Steam MULTI každý den šetří čas a zajišťuje bezchybný, zdravý a rychlý úklid všech typů podlah a povrchů. Získáte díky němu dokonalý úklidu jedním tahem pomocí přístroje, který zvládne vše: vysávání a parní čištění podlah zároveň a k tomu parní čištění všech povrchů pomocí odnímatelného ručního parního čističe s řadou nástavců.

Přesvědčit se o tom mohly dvě naše redaktorky a jejich zvířecí miláčci. Lenka s kočkami Yoko a Amálkou a Ivana se psem Barnym, papouškem Charliem a dvěma morčátky – Julinkou a Sisinkou. Je tedy jasné, že parní čistič Rowenta měl před sebou pořádnou výzvu.

Úklid se zvířaty jako nekonečný příběh

Rowenta Clean & Steam MULTI

Vždycky jsem si myslela, že když máte kočku, nemusíte si dělat s úklidem extra starosti. Tedy kromě chlupů, s těmi jsem počítala. I když ne že bych si uměla představit, kolik jich bude, zvláště když si k jedné kočce pořídíte ještě jednu,“ říká Lenka. „Ovšem na podzim jsme se s manželem rozhodli, že budeme pouštět Yoko a Amálku ven na zahradu. A úklid najednou dostal úplně nový rozměr,“ směje se s tím, že zvláště když prší nebo přijde obleva, vypadají kočky i podlahy, jako by bláto přímo přitahovaly. „Nic proti kočičím stopám na dlaždicích, jako vzor by možná nebyly špatné, ale z bahna zrovna elegantně nevypadají,“ popisuje s úsměvem Lenka.

Obdobnou zkušenost má i Ivana. „Barny je sice vycvičený, že mu po venčení očistíme ještě před bytem tlapky, ale když venčí děti, tuhle část nějak přeskakují. Takže člověk sice nemusí venčit, ale zase musí uklízet. A i kdyby měl Barny vždycky tlapky dokonale čisté, stejně se u nás o příležitost k úklidu postará Charlie, který moc rád pobývá na bidýlku mimo klec a vylupuje oříšky, nebo morčata, která děti moc rády pouštějí z bedničky, takže všude létají piliny a seno. Zkrátka když si pořídíte zvěřinec, nenudíte se,“ směje se Ivana.

V obou domácnostech si tedy parní čistič s vysavačem Clean & Steam MULTI opravdu „užil“. A jak se v takovém zápřahu osvědčil našim testerkám?

Spolehlivá dezinfekce bez chemie

Rowenta Clean & Steam MULTI

„Ze všeho nejvíc oceňuji, že při úklidu párou nepotřebujete žádné čisticí prostředky. Už dlouho nevytírám chemickými přípravky, protože když se vám po podlaze prohánějí zvířata a děti, nechcete, aby s něčím takovým přišly do styku. Zvykla jsem si vytírat a omývat povrchy vodou s octem, ale manžel není zrovna fanouškem té kyselé vůně. Takže fakt, že pára sama o sobě dokáže vyhubit 99,9 procent choroboplodných zárodků a alergenů, což znamená, že dezinfikuje úplně bez chemie a bez zápachu, u nás rozhodně zabodoval,“ říká Ivana.

To ale nejsou jediné přednosti úklidu s párou, respektive parního čističe Rowenta. „Díky odnímatelné části vysavače a nejrůznějším nástavcům získáte i ruční parní čistič, který můžete použít třeba na sporák, okna, zrcadla, dlaždice v koupelně, ale třeba i na čalounění a ke spoustě dalších věcí. My jsme ho kromě všeho zmíněného využili i na čištění bidýlek a klece pro Charlieho. Občas dá totiž docela práci odstranit z nich všechny nečistoty, ale s párou to jde prakticky samo. To byla velká pomoc,“ potvrzuje Ivča.

S jejími slovy souhlasí i Lenka. „Dezinfekce je u nás velký problém – Amálka už je kočičí seniorka, takže se jí občas stane malá nehoda, než stačí dojít na kočkolit. Je docela úleva, když víte, že stačí stopy po ‚loužičce‘ vyčistit párou a nemusíte na podlahu lít čističe s chlórem. Kromě toho, že chemie nijak neprospívá ani lidskému, ani zvířecímu zdraví, nedělá zrovna dobře ani naší podlaze. To pára je bezpečná pro každé běžné povrchy,“ chválí si Lenka.

Kromě tvrdých podlah využijete Clean & Steam MULTI i na textilní druhy podlahových krytin nebo třena čalounění. Nejenže koberce či gauče pára vydezinfikuje, což je jinak bez složitého (a často nákladného) čištění docela namáhavé, ale také je osvěží a oživí barvy.

Jeden přístroj, spousta pomoci

Rowenta Clean & Steam MULTI

Další výhodou, kterou naše redakční testerky ocenily, je fakt, že Clean & Steam MULTI dokáže najednou vysávat i vytírat. „Neznám nikoho, kdo by neocenil, že mu něco zkrátí a ulehčí úklid. Takže když jsem se dozvěděla, že můžu dát sbohem kombinaci klasického vysavače a kbelíku s mopem, rozhodně jsem si nestěžovala,“ usmívá se Lenka.

Dvě „dovednosti“ v jednom, které Rowenta Clean & Steam MULTI nabízí, znamenají, že úklidem strávíte polovinu času. Navíc vzhledem k tomu, že testovaný parní čistič zabírá tolik místa jako běžný tyčový vysavač, nemusíte bojovat o každý centimetr v kumbálu či skříni, jako když do nich ukládáte dva různé spotřebiče, respektive vysavač a mop zvlášť.

Chlupy, peří nebo bláto? Nic není problém

Co mě vážně překvapilo, byla účinnost Clean & Steam MULTI. Vždycky jsem měla pocit, že jak je něco 2v1, nutně se to musí podepsat na funkčnosti. Ale v tomhle případě to rozhodně není pravda,“ popisuje Ivana. „U nás totiž rozhodně nehrozilo, že bychom parní čistič a vysavač v jednom během testování opravdu pořádně neprověřili. Vysávání chlupů a peří, rozházeného zrní, sena, pilin, vytírání zaschlého bláta, čištění nejrůznějších skvrn… Využili jsme opravdu veškerou výbavu. A ta je vážně bohatá – od různých nástavců až pro různé typy mopů. A nenašli jsme vlastně žádný, který by nám nedával smysl nebo nepomohl s úklidem,“ nešetří chválou naše testerka.

Jak je vidět, pokud máte doma chlupáče (nebo třeba opeřence), získáte v Clean & Steam MULTI nepřekonatelného spojence pro úklid. Od vysávání všudypřítomných chlupů díky výkonnému vysavači přes dezinfekci a odstranění alergenů díky páře až po vyčištění veškerých nečistot, které přináší nejen život s mazlíčky.

Vlastně by bylo nefér odkázat parní čistič a vysavač Rowenta Clean & Steam MULTI jen do kategorie ‚přístroj na podlahy‘. Tenhle univerzální pomocník totiž představuje pomocníka, kterého využijete v celém bytě, prakticky na všechno. A stačí vám k tomu jen obyčejná voda z kohoutku. Za mě určitě špičkový přístroj,“ uzavírá Lenka.

Autor článku: Petra Chmelová