Rady a tipy, 21. 9. 2023

Foto: gabczi / Shutterstock

Než si malou chlupatou kuličku přineseme domů, chceme vše náležitě připravit, aby štěňátku nic nechybělo. Přeci jen se jedná o nového člena rodiny, který má stejně jako jeho dvounozí páníčci svoje potřeby a nároky. Co vše přichystat před příchodem psího rošťáka a na co se zavčas připravit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Hračky a zase hračky

Co dělají štěňátka ze všeho nejraději? Hrají si! Proto nesmíme zapomenout vybrat vhodné hračky ještě před jeho příchodem, aby mělo o zábavu postaráno již od prvního dne. Je důležité koupit takové hračky, které jsou určené pro pejsky, ideálně pro štěňata. Ty jsou dostatečně měkké, často plyšové a interaktivní, aby malého nezbedu náležitě zaujaly.

Nevhodné jsou dětské hračky s drobnými částmi, které by mohlo štěně spolknout či vdechnout, příliš malé hračky, u kterých také hrozí zadušení, nebo takové, které jsou vyrobeny ze závadného, tříštivého, křehkého nebo jedovatého materiálu. Výběrem to však nekončí – nezapomeňte se ke štěňátku přidat, dohlížet na jeho dovádění a trávit s ním radostné chvíle plné společného hraní.

Krmení

Štěně

Co se týče krmení, záleží zejména na původním chovateli, od kterého si štěňátko přivezete. Ten by vám měl dát informace o tom, co jeho pejsci dostávají, také vám může dát výbavu s sebou při převzetí. Pokud chcete typ stravy měnit, je potřeba postupovat pozvolna. Při výběru granulí dbejte na kvalitní složení s vysokým obsahem masa a složkami, které potřebuje štěňátko pro svůj vývoj.

Důležitá je i velikost granulek – menší se budou prckovi lépe kousat. Pokud se granulím chcete vyhnout, poraďte se s chovatelem nebo veterinářem o psím jídelníčku, aby mazlíkovi nic nechybělo.

Pohodlí

Štěně

Pelíšek či boudička je další důležitou součástí výbavy pro malého chlupáče. Vhodně zvolená velikost, materiál i měkkost zaručí pejskovi komfort a klidný odpočinek. Vybírat můžete z nejrůznějších typů, od matrací a plyšových iglú k proutěným košíkům a plastovým vaničkám.

Kromě pohodlí pro spánek je důležité myslet i na pohodlí při venčení. To zajistí kvalitní obojek či postroj. Pro štěňátko je zásadní zjistit, že venčení je zábava. Rozhodně by ho tak neměl škrtit příliš tenký a ostrý obojek nebo zaříznuté kšíry.

Budík

Štěně

Pouze obrazně řečeno – štěňátko samozřejmě budík k životu nepotřebuje, za to jeho páníčci by se měli připravit na to, že se z častého vstávání stane rutina. Malý pejsek potřebuje pravidelně venčit, a to ideálně po každém spánku a jídle.

V noci nemáme přehled nad tím, jestli štěňátko spí či hledá místo k vykonání potřeby, a tak bychom si měli nastavit zmíněný budík a pro jistotu brát štěně ven každé čtyři hodiny. Jakmile si osvojí venčení venku, náležitě vám toto vstávání oplatí klidnou nocí bez nehod.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock