Rady a tipy, 1. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Nechcete, aby se váš milovaný chlupáč doma nudil, nebo přemýšlíte nad tím, jak ho namotivovat ke společné činnosti? Pořiďte mu hračku! Na výběr je z tolika barev, materiálů a tvarů, tak jak vybrat tu správnou, která naplní očekávání jak vaše, tak vašeho vybíravého mazlíka?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Přetahování

Jedna z nejoblíbenějších psích her je právě přetahování. Přetahovat se mohou jednak dva psi, ale taktéž se jednoho konce můžete chytnout vy a užít si tak legraci se svým čtyřnohým parťákem. Na přetahování jsou ideální takové hračky, které jsou dostatečně dlouhé, odolné a měkké. Příliš tvrdá hračka by mohla zapříčinit zranění pejska. Vybírat můžete jak z klasických pešků a obyčejných přetahovadel, tak i z nejrůznějších kombinací, kdy je na poutku přidělaný míček nebo lákavá kožešina. Velice oblíbené jsou i střapaté díly připomínající mop na úklid. Přetahovadla jsou často vylepšena i amortizérem, což je stažená guma, která chrání oba účastníky hry před nepříjemným trháním a škubáním. Při přetahování je potřeba myslet na vynaloženou sílu a intenzitu s ohledem na velikost a stavbu těla psa, aby nedocházelo k nechtěným zraněním.

Žužlání

Nejen štěňata milují okusování, žužlání a žvýkání. Proto nezapomeňte pořídit kousací hračku i svému chlupáčovi! Žvýkáním si psíci čistí zuby, posilují žvýkací svaly, a dokonce tak relaxují. Žužlání je pro ně uklidňující činnost, a tak by neměly takové hračky chybět v žádné domácnosti, aby si je mazlíci nenahrazovali vaší obuví či nábytkem. Pořídit můžete buď odolné hračky, nebo sáhnout po přírodní variantě – syrových velkých kostech či paroží.

Balonky a míčky

Nošení míčku je pro mnohé hafany opravdovou vášní. Neúnavně běhají sem a tam jen proto, aby vám balonek přinesli zpět. Proto je odměňte alespoň pořízením kvalitního míčku, který jim dlouho vydrží (pokud jej neztratí) a který nebude ničit jejich zuby. Nevhodné jsou příliš tvrdé a těžké míčky nebo neúměrné, co se velikosti týče. Nedoporučují se ani známé tenisáky, jelikož se do jemných chloupků chytá písek, který psovi obrušuje nejen špičáky.

Pokud máte doma vodomila, jistě oceníte společnou aktivitu k rybníku v podobě aportování. Některé míčky však snadno nasají vodu a rychle se potápí, navíc psům vyklouzávají či naopak překážejí v tlamě a znesnadňují dýchání, což rozhodně není ideální. Proto existují speciální hračky do vody, které jsou odolné vůči psím zoubkům a zároveň zůstanou vždy na hladině. Mají různé tvary, aby se chlupáčům dobře chytaly do tlamy.

Na zažehnání nudy

Necháváte pejska doma o samotě a bojíte se, aby z nudy nevymýšlel lumpárny nebo kvůli odloučení nestrádal?  Na zabavení mu můžete nechat k dispozici pouze bezpečné hračky, které jej nijak neohrozí po dobu vaší nepřítomnosti. Ideální jsou například hlavolamy a čichací koberečky, kde chlupáči zúročí svoje šikovné čumáčky, nebo plnicí hračky, odkud mohou celé hodiny dostávat výbornou psí paštiku, zmražený jogurt nebo nasypané pamlsky či kousky masa. Fantazii se meze nekladou, a tak můžete vymyslet vlastní hlavolam.

Autor článku: Andrea Veselá