Rady a tipy, 13. 5. 2024

Foto: My Ocean Production / Shutterstock

Každý pejsek touží po láskyplném domově a teplém pelíšku. Vyrazte se i vy podívat do útulku. Třeba si s některým z chlupáčů padnete do oka a získáte tak věrného parťáka do života.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Příprava

Než se rozhodnete pro adopci, pečlivě zvažte všechny své možnosti. Pořízení pejska je záležitost na několik let a ne vždy je to procházka růžovou zahradou. Připravte se na nové zážitky, radosti i problémy. I svůj domov byste měli přizpůsobit novému členu rodiny.

Nejprve se můžete porozhlédnout po pejskovi prostřednictvím internetových portálů a stránek různých útulků, azylů a organizací, které se věnují záchraně opuštěných psů. Naleznete zde nejen nabídku zvířat, ale i všeobecné informace a podmínky adopce,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Odkud pejska adoptovat

Pejsek může být umístěn nejen v útulku či azylu, ale i v dočasné péči.

Dočasnou péči obvykle poskytují lidé, kteří chtějí pomoci zvířatům v nouzi tím, že se o ně postarají do doby, než si je někdo adoptuje. Pejsek je v dočasné péči jako doma, většinou s ním pečovatel tráví hodně času, a tak vám může o chlupáči povědět ledacos. Proto se nebojte na vše zeptat,“ nabádá odbornice.

Osobní kontakt

Ať už máte nějakého favorita či nikoli, určitě se zajeďte podívat na pejsky osobně.

Po domluvě se zaměstnanci vás jistě rádi uvítají a sdělí vám důležité poznatky o daném mazlíkovi. Některá zařízení umožňují i venčení psů, čehož je dobré využít. Společná procházka vám může pomoci při rozhodování,“ radí Lucie Šámalová.

Podmínky adopce

Adopce je závaznou událostí, při které přebíráte zodpovědnost za živého tvora. Z tohoto důvodu mají některá zařízení podmínky adopce i adopční poplatky. Samozřejmostí je plnoletost a prokázání totožnosti. Mezi další běžné podmínky patří například kastrace zvířete. Ač se to někomu může zdát nesmyslné, tímto způsobem lze zamezit dalšímu množení pejsků, kteří by skončili bez domova.

Adopční poplatek většinou není nijak vysoký a pokryje sotva očkování a odčervení. Jedná se spíš o symbolickou částku, která zajistí, že si pejska vezme zajištěný člověk, který ví, co péče o psa obnáší. V opačném případě by si psa mohl pořídit člověk za účelem zisku a ne z dobré vůle.

V útulcích najdete mnoho štěňat, ale ještě víc dospělých a starších psů. Nový domov si zaslouží každý z nich. Záleží na vašich preferencích a taky na vzájemných sympatiích. Není nic krásnějšího, než pomoci opuštěné němé tváři.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování (a „adoptivní máma“ dvou hafanů z útulku)

Autor článku: Petra Chmelová