Rady a tipy, 27. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Rádi bereme své čtyřnohé mazlíčky všude s sebou. Na dovolené, výlety, návštěvy. Pokud pejskovi nevadí jízda autem, je tento typ dopravy ideální možností, jak se společně dostat na určité místo. Často si však neuvědomujeme, že cestování autem v sobě skýtá mnohá nebezpečí a zapomínáme dodržovat základní zásady bezpečnosti. Které to jsou?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Bezpečnost psa

Každý zodpovědný řidič i pasažér si před každou jízdou zapne bezpečnostní pás. Pes je také členem posádky auta, tak proč by zrovna on neměl být zajištěný? Zodpovědnost za psa přebíráme my lidé, a tak bychom měli dbát na jeho bezpečnost i při přepravě. V případě nezabezpečeného psa by následky při nehodě byly fatální. Zachraňme mu život některým z bezpečnostních prostředků!

Bezpečnost posádky auta

Kromě bezpečnosti psa je potřeba myslet i na bezpečí ostatních pasažérů. Nezajištěný chlupáč může ohrozit ostatní pasažéry i řidiče na životě. Psík pohybující se volně po jedoucím autě je velice nevyzpytatelným rušivým elementem, který může přímo i nepřímo ovlivnit řízení vozidla. Chlupáč, který skočí řidiči do řízení, neví, že tím může způsobit vážnou dopravní nehodu.

Navíc by při takové nehodě neměl psík příliš velké šance na vyváznutí bez zranění a mohl by ohrozit i ostatní spolucestující. Z nezajištěného psa se při nehodě stává letící těleso s mnohonásobnou váhou.

Řešení?

Na výběr je hned několik možností, jak pejska v autě zajistit tak, aby nehrozilo nebezpečí jemu ani nikomu jinému. Mezi nejčastější řešení patří přepravky, klece a bezpečnostní postroje a speciální pásy. Záleží přitom samozřejmě na velikosti vašeho chlupáče i auta.

Přepravka či klec by měly být uzpůsobeny pro využití do auta, aby se daly zajistit proti pohybu v kufru či pásem na sedačce. Speciální bezpečnostní pás pro pejsky by měl mít silnou a kvalitní sponu. Tento pás používejte ideálně v kombinaci s certifikovaným testovaným postrojem. Rozhodně bezpečnostní pás nepřipínejte k obojku psa – mohlo by dojít k uškrcení, poškození krční páteře či dokonce zlomení vazu. Existují i speciální transportní boxy, které jsou pevné a zároveň lehké díky využitým materiálům.

Štítky: psí zdraví

Autor článku: Lenka Šmídová