Rady a tipy, 18. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Pes se nás neptá, jestli je venku hezky nebo sychravo. Chodit ven musí. A podle toho taky vypadá… Koupete svého mazlíčka několikrát do měsíce? Pak děláte velkou chybu! Co mu hrozí?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dr. Adam Denish ze zvířecí nemocnice Rhawnhurst z Elkins Park v americké Pensylvánii říká, že příliš časté koupání psa může škodit, neboť dráždí kůži, poškozuje vlasové folikuly a zvyšuje riziko bakteriálních nebo plísňových infekcí. Dr. Jennifer Coates veterinární poradkyně portálu petMD zároveň dodává, že zdraví psi, kteří tráví většinu svého času uvnitř, se mohou koupat jen několikrát ročně – a to víceméně proto, aby se u nich eliminovaly přirozené psí pachy. Vždy se však musí přihlížet k řadě faktorů, jako je zdraví psa, plemeno či úroveň běžné denní aktivity.

Bahno, nečistoty a pachy

Většinou jako hlavní radar při rozhodování, jestli „ano, či ne“ poslouží váš nos a oči. Aspoň tak to doporučují někteří veterináři, kteří tvrdí, že pokud pes přijde do místnosti a „je cítit“, koupání vyloženě potřebuje – ale pochopitelně čím méně, tím lépe. (Štěňata se koupou jen ve výjimečných případech.) A jak by taková lázeň měla probíhat?

Pes si na vodu musí pomalu přivyknout, proto se hlava omývá naposledy – a taky z toho důvodu, že psi mají tendenci se oklepávat, když je jejich hlava mokrá. Co se týče konkrétního postupu mytí, váš veterinář by vám měl poradit, jak postupovat a jaké produkty použít. Vše se totiž odvíjí – jak jinak – od plemene. Hladká a rovná srst je na tom v podstatě nejhůř, nesnáší odmašťování.

Produkty na míru

Pes s dlouhou hustou srstí vyžaduje dobré namáčení a zvlhčení s velkým množstvím vody, nutné je i česání před, během a po koupeli. A k tomu všemu ještě patří psí kondicionér, oplachování a vysoušení. Pokud na něco takového nemáte čas ani prostředky, není žádná hanba, když zavoláte odborníkům a oslovíte psí salon. V případě, že se do toho pustíte sami, mějte na paměti, že některé rozdíly mezi lidskou a psí pokožkou jsou zřejmé.

„Lidská kůže je velmi kyselá, ve většině případů má pH pod 5. Ale kůže psa je mnohem blíže k pH 7, což znamená, že je v podstatě neutrální, není silně kyselá nebo silně alkalická,“ apeluje výše zmíněná veterinární poradkyně Jennifer Coates s tím, že logicky některé produkty, které jsou speciálně navrženy pro lidskou pokožku, by mohly psa dráždit.

Kdy je dodatečné mytí vyloženě nutné?

„Proto doporučuji šampony na bázi ovesné kaše. Ty jsou dobrou volbou pro mnoho zdravých psů,“ dodává odbornice. A jak poznáte, že se vámi vybraný produkt s pokožkou vašeho psa vůbec „neslučuje“?

Klinické příznaky kožní reakce mohou zahrnovat začervenání, svědící kůži a kopřivku. Použití domácího šamponu však může způsobit i zvracení, slzení a sníženou chuť k jídlu. Pokud si všimnete těchto příznaků, znovu vašeho psa umyjte (pouze teplou vodou) a oslovte svého veterináře.

Autor článku: Andrea Veselá