Rady a tipy, 31. 1. 2024

Foto: Mariia Korneeva / Shutterstock

Pejsek je smečkové zvíře a nerad tráví „volný čas“ o samotě. Samozřejmě ale není v moci žádného pejskaře být se svým čtyřnohým kamarádem 24 hodin denně. Často tak musíme nechávat pejsky doma či na zahradě na dlouhou dobu. Jak je nejlépe zabavit? A kolik hodin pejsek vydrží sám?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Dokážou být doma sami, ale může to být náročné pro jejich psychiku i zdraví. Především opakovaná mnohohodinová samota. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Mnoho lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Jde i o zdraví

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci. Pejska proto, než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit to, že bude mnoho hodin sám.

Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máte štěně, pak ho také musíte učit samotě postupně, mj. protože malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

Žádné drama

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco „strašného“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Máte-li zvíře na zahradě, nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně). Pes se potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.

Pozor na krmivo

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Také si rozvrhněte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo.

Pokud tedy spěcháte do práce, myslete na to, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potenciální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní. Především v letních měsících si dávejte pozor, aby pes neměl misku na sluníčku nebo u topení. Mohlo by dojít ke zkažení potravy. Především pokud krmíte mokrým krmivem a víte, že zvíře budou mnoho hodin o samotě,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek a dodává: „Před odchodem se také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje. “

Hlavně zábava

Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkon, nechte ho také otevřený, aby se pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas. To samozřejmě platí především pro dny, kdy je přívětivé počasí, v zimě musíte najít jinou alternativu.

Můžete například nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu pouštíte, když jste doma běžně. Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy.  Než odejdete, je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví a vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte si pejska také hrát s různými psími hračkami, které ho zabaví. Například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven.

Moderní technologie

V dnešní době je již možné mít svého mazlíka pod dohledem i na dálku. Stačí internetové připojení a kamera. Dnes se dá již koupit nejrůznější vybavení, které Vám umožní na dálku (např. pomocí mobilního telefonu a připojení k internetu) sledovat, co doma Váš pejsek dělá nebo něj dokonce i skrze kameru s mikrofonem mluvit. To se může hodit např. u pejsků, se kterými odloučení teprve trénujete.

Autor článku: Ivana Koutná