Rady a tipy, 16. 12. 2020

Foto: Redakce

Tak jako všichni pyšní majitelé chlupatých domácích mazlíčků, i my dokola řešíme úklid chlupů, které jsou nedílnou součástí našich domácností. Sehnat domácího pomocníka, který by si s nimi poradil, aniž by člověk strávil vysáváním dlouhé hodiny, je téměř nadlidský výkon. Ovšem my dostali možnost přesvědčit se, že takový vysavač existuje. Je jím Rowenta X-FORCE Flex 8.60 Aqua 3v1, který jsme otestovali v rámci redakčního testování. Jak si tento vysavač s futuristickým vzhledem vedl?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

V testerky se proměnily dvě redaktorky magazínu Můjchlupáč.cz – Lenka se svým psem Kennym a Petra s kocourem Tlapkou. Abyste měli alespoň představu o tom, co všechno testovaný Rowenta X-FORCE Flex dokáže, nejprve pár technických údajů. Bezdrátový tyčový vysavač 3v1 Rowenta X-FORCE Flex 8.60 v sobě slučuje vynikající flexibilitu a výkon. Je vybaven motorem o síle 185 wattů a silnou vyměnitelnou 22V baterií, která vám poskytne až 35 minut volného pohybu. Práci vám usnadní také flexibilní trubice Rowenta Flex či parkovací poloha pro snadné uskladnění Stop&Go, výkonné LED osvětlení, mopovací hubice pro vysávání a vytírání v jednom kroku v balení a mnoho dalšího.

Ale teď už k samotnému testování!

V boji (nejen) proti chlupům

Rowenta X-FORCE Flex

Každý majitel domácího mazlíčka je přesvědčený, že právě chlupy z jeho miláčka jsou na úklid nejhorší. Ani já nejsem výjimka – akorát já vím naprosto jistě, že kočičí chlupy jsou doma prostě peklo,“ směje se Petra. „Vždycky jsem měla jen klasické vysavače, ale ty se člověku většinou nechtějí vytahovat ze skříně častěji než jednou týdně. A to je dost málo. Takže o tyčovém vysavači jsem přemýšlela už nějakou dobu. Na možnost vyzkoušet X-FORCE Flex jsem se proto hodně těšila. A nezklamal,“ popisuje s tím, že nejvíce byla samozřejmě zvědavá na flexibilní trubici.

Viděla jsem vysavač v reklamním spotu, takže jsem chtěla vědět, jestli je ve skutečnosti opravdu tak dokonale ohebný. A je. Nejvíc jsem to ocenila při vysáváním pod gaučem – vždycky jsem ho musela odtahovat natřikrát, abych ‚ulovila‘ všechny chuchvalce chlupů pod ním, ale s X-FORCE Flex nic takového nenastalo. Hubice vysavače se prostě ‚zlomí‘, díky čemuž se dostane pod jakýkoli nábytek, a to až úplně dozadu, do všech koutů. A třešnička na dortu? Svíticí nástavec zajistí, že přesně vidíte, zda jste vysáli i v těch nejtmavších koutech,“ popisuje s nadšením Petra.

Rowenta X-FORCE Flex

V její domácnosti najdete jak koberce, tak i linoleum. A jak sama naše testerka říká, kočičím chlupům je skoro jedno, kde se usídlí – dokonale je z podlahy odstranit je skoro nadlidský výkon. „Do koberce se chlupy zapichují, na linu zase ‚poletují‘ a jsou z nich v rozích a pod nábytkem chuchvalce. Málokterý vysavač, který jsme měli, měl takový výkon, aby zachytil, všechny chlupy, navíc klasická hlavice není zrovna nápomocná. V rozích a u stěn chlupy na linu spíše posouvá, zatímco z koberce je nedostane všechny. Ale hlavice Rowenta X-FORCE Flex je vybavená rotačními kartáči, takže bez problému zachytí a ‚vytáhne‘ každý chloupek,“ rozplývá se Petra. „Jen tedy doporučuji dávat pozor, aby se vám někde kousek koberce nepáral – jak se nitka namotá na kartáč, zjistíte, jak snadné je kousek koberce vypárat,“ směje se.

Úklid za polovinu času

Rowenta X-FORCE Flex

Takovou zkušenost Lenka, druhá z našich testerek, naštěstí neměla. Kromě dvou koberečků v ložnici tuhle podlahovou krytinu jako takovou doma nemá. ‚Ale kupu chlupů rozhodně ano,“ dodává s úsměvem. Ačkoli jsou Kennyho chloupky na dotek jemné, mají tendenci se „zabodnout“ do všeho, co to jde. „Dostat je z obou koberečků nebo předložky v koupelně je vážně výkon. A o pelíšku už vůbec nemluvím. Máme starší tyčový vysavač, ale s chlupy si neporadí. Nebo ne tak dokonale, jak bych si přála. Ale Rowenta X-FORCE Flex byl příjemným překvapením. Doslova. S takovým výkonem jsem nepočítala,“ přiznává Lenka.

Nicméně vzhledem k tomu, že většinu podlah v Lenčině domácnosti pokrývá „plovoučka“, nebylo to jen vysávání, jež naše testerka u Rowenta X-FORCE Flex ocenila. „Tak jako většina lidí, ani já nejsem fanynka domácích prací. Takže jakýkoli nápad, jenž mi má ušetřit čas, který touhle činnosti strávím, rozhodně vítám. No a nápad na vysávání a vytírání v jednom je prostě pecka!“

Pro tuto funkci není potřeba vymýšlet nic složitého. „Prostě na trubici nasadíte speciální hlavici, která je společně s řadou dalšího příslušenství součástí balení, naplníte ji vodou a můžete vysávat a vytírat jedním tahem. Za mě naprosto ideální řešení,“ neskrývá nadšení Lenka.

Jako z budoucnosti

Rowenta X-FORCE Flex

Když už jsme zmínili výměnné hlavice (a že jich je v balení na výběr opravdu dost), byla by škoda opomenout samotnou konstrukci vysavače X-FORCE Flex. „Sestavení a používání je až jednoduše geniální – část s nádobou na odpad a baterií můžete použít jako ruční vysavač. Když na něj napojíte trubici, získáte dalšího pomocníka. Třeba na vysátí pavučiny u stropu nebo v rohu mezi stěnou a kuchyňskou linkou. A pak už jen stačí nasadit hlavici, kterou si vyberete, no a vysáváte nebo vytíráte. Nebo vlastně obojí,“ popisuje Petra. „Vlastně mi vysavač připomínal spíš nějaký spotřebič z budoucnosti,“ podotýká s tím, že ocenila i fakt, že člověk při vysávání nezakopává o šňůru, protože X-FORCE Flex je bezdrátový. Stačí jednoduše vyndat baterii, nabít ji a můžete vysávat až 35 minut.

Netradiční vzhled a praktičnost ocenila i Lenka. „Myslím, že to bylo poprvé, co jsem viděla svoje děti, že by je fascinoval vysavač. Dokonce se hádaly, kdo si ho bude moct vyzkoušet jako první. Sice mám podezření, že jim to nevydrží dlouho, ale bylo příjemné pozorovat, jak vysává také někdo jiný než já. Mimochodem, to samozřejmě není výhoda jen pro děti – vysavač Rowenta X-FORCE Flex je úžasně lehký do ruky,“ vychvaluje Lenka a vyzdvihuje ještě jednu vlastnost testovaného spotřebiče: „Je úžasně tichý. Dokonce ani Kenny se ho nebál, a to je co říct, protože hlasitější zvuky ho většinou vyděsí. X-FORCE Flex si ale jen prohlédl a víc se jím nezabýval. Samozřejmě o něm věděl, ale neutekl jako obvykle.“

Starost si nemusíte dělat ani s neustálým dokupování sáčků – X-FORCE Flex totiž žádné nepotřebuje. Po každém vysávání jednoduše vysypete odpadní nádobku a můžete pokračovat. Nehrozí tedy utrácení navíc ani složitá výměna sáčků.

Bez chlupů a námahy

Rowenta X-FORCE Flex

A jaký je závěr testování a verdikt?

Bez nadsázky musím říct, že Rowenta X-FORCE Flex je naprosto nejlepší tyčový vysavač, který jsem kdy vyzkoušela. Výkonný, flexibilní, lehký do ruky a snadný na ovládání. A když navíc dokáže ušetřit čas a energii, které musíte věnovat úklidu, je to pro mě znamení, že se jedná o pomocníka v pravém slova smyslu,“ popisuje Lenka.

Ani Petra ale nešetří chválou. „Rozhodně oceňuji všechno, co vyjmenovala Lenka. A ještě musím vyzdvihnout, jak si X-FORCE Flex poradil s chlupy. Navíc je kdykoli k dispozici – po práci vždycky během pár minut ‚přejedu‘ byt a po chlupech není ani památky. Ve výsledku tak strávíte úklidem mnohem méně času, než když vysáváte klasickým vysavačem jednou do týdne. A navíc nehrozí, že kdykoli se sehnu, abych Tlapku pohladila, uvidím pod gaučem nebo v rohu chuchvalec chlupů. Takže pokud přemýšlíte o opravdu výkonném vysavači, který vám zajistí čistou domácnost i s chlupáčem, je  Rowenta X-FORCE Flex ideální volbou,“ uzavírá Petra.

Autor článku: Petra Chmelová