Jak můžete svému psovi usnadnit návštěvu veteriny

Rady a tipy, 26. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Návštěva lékaře není nic příjemného, a pro zvířátka obzvlášť. Přeci jen je v ordinaci obvykle nečeká nic hezkého. Namísto hraní a zkoumání okolí s nimi manipuluje cizí člověk a způsobuje jim bolest. Jak jim to ulehčit?

Pro mnoho pejsků není příjemná ani obyčejná prohlídka, natož stříhání drápků či náročnější úkony. Jak zvládnout návštěvu veterináře s takovýmto pacientem?

Cesta je jen začátek

Již při samotné cestě k veterinární ambulanci většina pejsků zjistí, že něco není v pořádku a že se přibližují místu, které jim zrovna nevoní. Z okolí cítí pach ostatních zvířecích pacientů, pánečkovo napětí a strach. Přirozený je včasný únik! Proto vás mazlík táhne jiným směrem, než je veterina. Pro majitele obřích plemen může v tomto okamžiku nastat první zádrhel – jak dostat psa někam, kam nechce?

Pokud nemáte auto, bude se vám chlupáč k veterináři dopravovat o to hůře. Pomoci si můžete tak, že budete chodit stejnou cestou každý den, aniž byste opravdu k veterinárnímu lékaři šli. Do této procházky můžete zahrnout i zábavnou hru, trénink a odměňování, aby měl psík tuto trasu spojenou i s něčím pozitivním. Snaha se určitě vyplatí, i když mnoho pejsků vyniká ve čtení myšlenek, a tak onu jednu jedinou cestu s jasným cílem ihned prokouknou!

Výběr lékaře

Samotným výběrem veterinárního lékaře můžete ovlivnit průběh vašich návštěv. Proto dejte na doporučení od přátel a známých nebo se svým mazlíčkem navštivte doktorů více a vyberte toho pravého. Každý pes má vlastní preference, některému může vadit nejen samotný přístup lékaře, ale i jeho vzhled, a to například kvůli vzpomínce na nepříjemnou situaci v minulosti s podobným člověkem. K bázlivým i agresivním psům je potřeba přistupovat s pořádnou dávkou trpělivosti, profesionální a laskavý přístup je samozřejmostí.

Návštěva

Před předpokládanou návštěvou je dobré pejska dostatečně vyvenčit a unavit, v čekárně i ordinaci jej pak zbytečně nestresovat ani nechlácholit. Ideální je uvolněná atmosféra, kdy si ještě před ošetřením či zákrokem popovídáte s lékařem, zatímco si psík zvyká na prostředí a zbavuje se strachu. Pokud chlupáč zkoumá ordinaci, je to dobré znamení a pokud si dokonce vezme pamlsek od veterináře, máte téměř vyhráno! Psi totiž ve stresu odmítají přijímat potravu, a tak je přemluvení k dobrotě velkým pokrokem. Osobní kontakt v pozitivním duchu v podobě hlazení a mazlení je pak ráj nejen pro chlupáče, ale i pro majitele. Ne vždy se však dějí takové zázraky. Jak to zlepšit? Například nezávaznými častými návštěvami. Pokud vám je veterinář nabídne, určitě toho využijte. Čím víckrát bude pejsek v ordinaci bez újmy, tím lépe.

Praktičtí pomocníci

Pokud je váš pejsek při ošetření agresivní, není nic lepšího, než mít vlastní fixační náhubek, na který pejska s předstihem naučíte. Nejen, že nebude moci zranit ošetřujícího ani vás, ale zároveň nebude vyplašený z nové situace a diskomfortu spojeném s těsným náhubkem.

Pro bojácné a vystresované pejsky existuje mnoho zklidňujících přípravků. Jejich využití se opravdu vyplatí, ovšem musíte vybírat pečlivě. Rozhodně sáhněte raději po přírodní variantě, která obsahuje uklidňující směs bylin, různé esence, vitaminy a látky s blahodárným vlivem na psí psychiku.


Zobrazit diskuzi ke článku