Rady a tipy, 9. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Pořízení nového člena rodiny je bezpochyby velice radostná událost. Výběr toho pravého jména pro vysněného miláčka vás však může pěkně potrápit. Pojďme se kouknout na tipy, jak si vybírání usnadnit a předejít tak probděným nocím a zbytečným rodinným hádkám.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Odvození z rodokmenu

Pokud má váš mazlík průkaz původu a jméno, které vybral chovatel, vám nevyhovuje, můžete jej snadno poupravit pro vlastní potřeby tak, aby se vám dobře vyslovovalo a hlavně, aby se vám líbilo. Chlupáče můžete oslovovat dle libosti a vůbec nevadí, že se jeho přezdívka se jménem v průkazu původu neshoduje – to se využívá pouze v některých případech, například na výstavách či jiných chovatelských akcích. Ideální je kombinace či nápaditá úprava oficiálního jména.

Zvířecí kalendář

Mezi velice časté a oblíbené řešení při výběru jména patří nahlédnutí do kalendáře. V klasickém kalendáři se mohou inspirovat příznivci pravých českých jmen, pro odvážnější jsou k dispozici speciální zvířecí kalendáře. Na každý den tak připadne jedno psí a kočičí jméno. Tato jména lze však bez problémů využít i pro jiného domácího mazlíčka. Rovnou tak máte přehled, kdy váš králíček, malá šelma či opeřenec slaví svátek!

Pokud si z nepřeberného množství jmen nemůžete vybrat, ponechejte výběr náhodě nebo se zaměřte na určitá data. To pravé může být to, které připadá na den narození onoho mazlíka nebo třeba na den vašich jmenin či výročí.

Oblíbenci a hrdinové

Kdo by doma nechtěl jmenovce svého oblíbence? Ať už se jedná o filmového hrdinu, sportovce či zpěváka, jeho jméno vás může inspirovat k pojmenování vašeho mazlíka. Pseudonymy umělců jsou ideální pro vytvoření přezdívky pro nějakého chlupáče. Často tak vzniknou úsměvná a zároveň originální jména. Váš nový člen rodiny se může jmenovat i jako slavný velikán, vynálezce či génius. Pokud jste fanda spíš do dobrého jídla či pití, směle do vymýšlení! Mnoho pokrmů zní v anglickém překladu opravdu pěkně.

Inspirace z bájí a pověstí

Chcete-li dát svému miláčkovi jméno, které v sobě skrývá nějaký smysl a za kterým stojí zajímavý příběh, není nic lepšího, než se inspirovat nějakou bájnou postavou. Bohové a mýtické postavy mají i různé vlastnosti, které mohou na vašeho mazlíčka parádně sedět. Takové jméno může být opravdu originální a tajemné.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková