Rady a tipy, 10. 10. 2023

Foto: Monika Chodak / Shutterstock

Máte pejska celoročně na zahradě či na dvorku? V chladných podzimních dnech a poté v mrazech je potřeba čtyřnohému kamarádovi poskytnout vhodné podmínky, aby kvůli prochladnutí neonemocněl a nijak nestrádal.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Bouda je základ

Každý pes by měl mít boudu, která mu poskytne přístřeší a úkryt před chladem, větrem, vlhkem a slunečním svitem. Můžete zvolit z několika typů psích obydlí, která jsou k mání u prodejců, nebo můžete svému chlupáčovi vyrobit boudu vlastníma rukama. Důležité je zvolit vhodnou velikost, a to nejen co se délky a šířky týče. I výška je totiž důležitá.

Pokud budete chtít čistit boudu zevnitř, můžete ji vyrobit tak vysokou, že se do ní vejdete také. Údržba pak bude jednodušší. Běžnější a praktičtější způsob je však vyklápěcí střecha, díky které se dostanete dovnitř boudy ze shora, ať už je jakkoli vysoká či nízká. Pes by se v ní však měl pohodlně postavit, otočit, sednout a lehnout.

Závětří

Při budování či pořizování boudy myslete i na to, aby na pejska vchodovým otvorem přímo nefoukalo. Proti větru velice efektivně funguje bouda s předsíňkou. Pes tak má na výběr ze dvou místností, kdy v zadní části boudy jej určitě nebude obtěžovat studený vánek.

Zateplení

Boudu je možné zakoupit již zateplenou nebo ji zateplit dodatečně. Izolace zajistí uvnitř boudy příjemné teploučko a omezí jeho únik. Využívají se různé materiály, nejčastěji však polystyren. Dbejte však na to, aby se pes k tomuto materiálu nedostal! Proto polystyren překryjte další stěnou. Zateplení nemusí být jen ze stran – v podlaze zajistí ochranu před chladem a přízemními mrazíky. Takto vylepšenou boudu váš mazlík jistě ocení!

Sláma nebo dřevitá vlna

I když chcete vašemu miláčkovi dopřát ten nejměkčí pelíšek, v chladném zimním období to není nejvhodnější řešení. Pelíšky, matrace a deky do sebe totiž vtahují vlhkost a psa poté nezahřívají, ale naopak studí.

Mnohem lepší volbou je sláma nebo dřevitá vlna. Oba tyto materiály mají velice dobré izolační vlastnosti a udržují pejska v suchu. Některým psům může sláma či jiná podestýlka vadit, zejména pokud je prašná. Proto je potřeba vyzkoušet, co vašemu pejskovi nejlépe sedne.

Teplo domova

Pokud vám to podmínky dovolují a nemáte zrovna severské huňaté plemeno, kterému drsné zimy nevadí, v největších mrazech není nic lepšího než vzít pejska domů. Nemusí to být nutně do obýváku na gauč, postačí i garáž nebo předsíň, kde pes přečká ty nejkrutější mrazivé dny. Bude vám za to jistě vděčný a vy jej ochráníte před zdravotními problémy.

Autorský článek

Autor článku: Aneta Hladíková