Rady a tipy, 6. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Je každý výlet, návštěva příbuzných nebo veterináře noční můrou, protože váš chlupáč nesnáší jízdu autem? Máme pro vás několik rad, jak mu z cestování udělat příjemnější činnost.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Začněte u nastupování

Prvním problémem, který má většina psů, je strach z auta jako takového, kdy se mazlík nechce za žádnou cenu k autu ani přiblížit, a to i když je pouze zaparkované. A je to logické. Pokud se mu párkrát na cestě udělalo špatně nebo jej tento zlý stroj odvezl k veterináři, je jasné, že to nechce riskovat znovu. A proto bychom měli z auta udělat zábavné prostředí a ukázat chlupáči, že se není čeho bát.

Ideálním postupem při navykání na jízdu autem je nejprve vozidlo připravit na prohlídku, otevřít všechny dveře a umístit do něj hračky, pelíšek a nějaké mlsky. Poté vzít pejska na vodítku a bez větších rozmyslů jej do auta dovést, a to samozřejmě po dobrém – není vhodné chlupáče táhnout smykem. Psi často skočí do auta sami, když je tam v rychlosti správně navedete. Při běhu vedle vaší nohy nemají příliš mnoho času na přemýšlení, kam to vlastně běží. Pokud se zadaří a pes do auta skočí, je na místě obrovská pochvala a nejen to. Teď přichází to nejdůležitější, a to je odměna v podobě vystoupení. Pejsek totiž zjistí, že v autě dostal odměnu a nic zlého se mu tam nestalo, protože zase hned vystoupil. Jakmile psík po několika opakováních nastupování zvládá bez problémů, je na čase navýšit dobu, kdy je hafan v autě.

Pobyt v autě

Po malých krůčcích postupně prodlužujte dobu v autě, kterou pejsek snese bez stresu. Pokud je v klidu, tak jej odměňujte dobrotou nebo hračkou, zapojit můžete i krátké cvičení povelů. Jakmile pes zvládá pobyt v zaparkovaném autě, je na řadě nastartování motoru, připoutání pejska nebo nasedání ostatních pasažérů. Opět se jedná pouze o cvičení, kdy se nikam nejede a po krátké době zase všichni vystoupí, motor se vypne a pes má po zvládnutém trénování pobytu v autě volno.

Jedeme na výlet!

Pejsek už umí bez problémů nastoupit i strávit nějakou tu dobu v autě. Teď následuje samotná jízda. Ta by měla splňovat následující pravidla:

  • Cesta by měla být krátká.
  • Vyberte takovou trasu, kde není příliš mnoho zatáček.
  • V autě by mělo být příjemně, ideální jsou otevřená okénka a vypnuté rádio.
  • Cílem cesty je oblíbené místo psa a zábava!

Poslední bod je přitom velice důležitý. Pejsek by měl vědět, že cesta autem znamená, že se takto dopraví na parádní místo, kde jej čeká procházka, hraní s oblíbenou hračkou nebo s psími kamarády, nebo třeba plavání. Záleží, co váš chlupáč preferuje nejvíce. Rozhodně není ideální vézt psíka poprvé autem k veterináři. Mohl by se totiž příště bát, že se takto jezdí pouze na injekce.

Autor článku: Lenka Šmídová