Rady a tipy, 6. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Morčátka jsou společenská zvířata, která vyhledávají kontakt s ostatními jedinci svého druhu, avšak k lidem mohou být zpočátku velice plachá. Pokud máte morče od mláděte, bude budování vašeho vztahu jednodušší. Ale i starší jedinec vám může velice rychle začít věřit. Jak na to?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Čas na rozkoukání

Každé zvířátko se v novém prostředí chová nejistě. Jsou kolem něho samé nové vůně a předměty, které musí prozkoumat. Proto byste měli morčeti nechat nějaký čas na to, aby objevovalo všechno kolem sebe a zvyklo si na svůj nový domov.

Mluvte s ním

I když morče neumí mluvit, umí poslouchat. A váš hlas si velice rychle oblíbí a spojí si ho s něčím pozitivním. Zvláště pak pokud na něj budete mluvit u podávání nějaké dobroty nebo při hlazení. Morče také ocení, pokud jej připravíte na kontakt předem, aby se vás neleklo. Proto na něj promluvte dříve, než na něj sáhnete, aby o vás vědělo.

V začátcích vaší vzájemné interakce je mluvení nejlepším způsobem, jak si mazlíček na vaši přítomnost zvykne. Nestyďte se sednout si k jeho kleci či teráriu a povídat si. I když vám nerozumí, bude vděčným posluchačem. Postupujte ale pomalu a vždy dejte chlupáčovi možnost ukrýt se do domečku pro morčata.

Dobroty a pamlsky

Morčátko je dobré motivovat jídlem. Krmení pro morčata je pro malé chlupáče velkým lákadlem, díky němuž se odváží k různým pokrokům. Proto je efektivní jej využít při seznamování a prvních společných zkušenostech, kdy morčátku nabídneme nějakou lahůdku, jako třeba kousek zeleniny nebo ovoce, případně chutný pamlsek pro hlodavce. Morčátko si díky jídlu rychle spojí vaši ruku s něčím pozitivním a nebude mít důvod se obávat, což vám umožní pozdější fyzický kontakt.

Hlazení, drbání

Jestli morče již zná vaši ruku a nebojí se jí, můžete začít s přímým kontaktem. Nejprve začněte pouze s hlazením, postupně můžete morče lákat, aby vlezlo na vaši ruku, nebo jej zkusit i zvednout a přemístit, pokud je zřejmé, že se vás již nebojí. Samozřejmě následuje veliká odměna. Při manipulaci je třeba dbát na opatrnost a bezpečí zvířátka.

Společně strávený čas

Váš mazlíček jistě ocení každou pozornost, kterou mu věnujete. Mnohdy mu postačí, pokud vás uvidí nebo ucítí. Pokud mu je příjemný i fyzický kontakt, rádo si ustele na vašem klíně a nechá se hladit. Můžete tak společně třeba sledovat televizi nebo pracovat na počítači. Pokud je prostředí vašeho domu či bytu pro morče bezpečné, nechte jej prozkoumávat okolí. Morčátko bude spokojené z většího životního prostoru.

Morče můžete také učit různé triky a hrát si s ním. Lze jej třeba naučit, aby přišlo na zavolání. Pozitivním přístupem lze docílit toho, že si společně vybudujete důvěru a přátelství.

Autor článku: Aneta Hladíková