Jak správně vybrat vodítko pro psa

Rady a tipy, 7. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Na procházky, do města i na sport se hodí mít svého chlupáče zajištěného vodítkem. K různým aktivitám se hodí i různé typy vodítek. Z čeho můžete vybírat. Klasické, stopovací, nebo navíjecí?

Klasické pevné vodítko

Pokud hledáte starou dobrou klasiku, bude pro vás pevné krátké vodítko jako dělané. Jedná se o jednoduchý typ, který má jednu karabinu k přichycení k obojku a ucho do ruky psovoda. Vybírat přitom můžete z různých délek i šířek v závislosti na velikosti vašeho chlupáče. Pro velké hafany pořiďte vodítko s pevnou, kvalitní a robustní karabinou, aby se při tahu nepřetrhla. Tento typ vodítka se hodí pro běžné procházky městem, cestování dopravními prostředky i na výcvik.

Přepínací vodítko

Přepínací vodítko je podobné jako to klasické s tím rozdílem, že jej můžete libovolně prodloužit či zkrátit díky očkům, která se nacházejí podél celého vodítka, a dvěma karabinám. Vedení psa je tak variabilní a délku můžete přizpůsobit kdykoliv během procházky. Přepínací vodítko má výhodu v tom, že jej nemusíte nutně držet v ruce, ale můžete jej připnout za karabinu například kolem pasu nebo ke speciálnímu opasku. Při zvláštních situacích oceníte i možnost připnout pejska k nějakému objektu – vodítko lze zapnout například kolem stromu nebo k plotu.

Stopovací vodítko

Má rád váš pejsek svobodu, ale neovládá přivolání? Stopovací vodítko je ideálním pomocníkem, jak chlupáče naučit, že se nemá vzdalovat a přijít na zavolání k vám. Může být dlouhé i několik desítek metrů, záleží na vašich preferencích a využití. Díky stopovačce máte pejska pod kontrolou i na větší vzdálenost, hodí se pro výcvik i procházky na volnějším prostranství.

Navíjecí vodítko

Navíjecí vodítko má podobné využití, jako stopovací, a to díky jeho délce, která dodává pejskovi možnost volnějšího pobíhání. Rozdíl je však v jeho použití i praktičnosti. Tento typ vodítka se nehodí k výcviku, naopak může některé psí tahouny motivovat k silnějšímu tahání. Výhodou je to, že se vodítko neválí po zemi, nýbrž se samo navíjí přímo pod vaše ruce. V kombinaci s tímto vodítkem se doporučuje spíš postroj než obojek, a to kvůli možnému trhnutí za krk. Navíjecí vodítko využijete při pohodových procházkách.

Speciální vodítka

Pro sportovní nadšence existuje celá řada vodítek s různými vymoženostmi. Mezi praktické řešení pro běžce patří například vodítko s amortizérem, což je jakási guma, která tlumí škubání a nárazy a šetří tak pohybový aparát pejska a vám dodává pohodlí při sportu či procházce. Pro vášnivé agility závodníky existují i speciální agility vodítka, což je kombinace obojku s vodítkem v jednom provedení. Agility vodítko zajišťuje rychlé vypuštění psa, jeho nasazení i sundání trvá opravdu chviličku.


Zobrazit diskuzi ke článku