Rady a tipy, 15. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Většina majitelů psů zná dopady nepříjemného línání. Jedná se sice o přirozený proces obnovy srsti, který nelze zastavit. Ale můžeme ho alespoň malinko zmírnit, například tím, že zvířeti budeme podávat vhodné doplňky stravy, které srst posilní.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

O srst je důležité pečovat po celý rok, především u psů, kteří žijí v domácnostech. Ti totiž často línají prakticky po celý rok.

Hřeben do ruky

Chlupům v domácnosti se asi bohužel nelze nikdy vyhnout, pokud tedy nemáte psy naháče. Správnou péči ale lze vše urychlit a zmírnit. Dobrou prevencí u jedinců s krátkou srstí je trimování (zbavení se odumřelých chloupků). U psů s dlouhými či krátkými chlupy je důležité časté kartáčování. Tím se zbavíte nejen přebytečných chlupů, ale budete také pravidelně rozprostírat kožní maz po srsti, a tím trochu zmírníte její vypadávání. Pokud máte krátkosrsté psy, použijte štětinové kartáče.

U dlouhosrstých se hodí hřebenové kartáče či trimovací hřebeny.  V době línání vyčesávejte každý den. Během roku pak stačí jednou týdně. Psa je také praktické v období línání vykoupat (ideální je koupat 3krát do roka). Přebytečné chlupy tak zůstanou ve vaně, a ne na vašem koberci.  Během roku si rovněž můžete pomoci suchými spreji proti línání.

Pomoc v misce

Klíčem ke zdravé srsti je i vhodné krmivo a doplňky stravy.

Psovi neprospívají granule s obsahem obilnin. Vhodné jsou grain-free produkty, které jsou lehce stravitelné. Volte krmiva s vysokým obsahem masa, ty nejen prospívají zdravotně, ale také zabraňují přesušování pokožky a línání.  Určitě je dobré psům podávat i doplňky stravy v podobě výživných konopných olejů, které podporují zdravou a kvalitní srst. Hodí se ale třeba i lněný či lososový olej. Nic nezkazíte ani malou kapkou olivového oleje.

Dostatek vody

K většímu vypadávání srsti může vést i vysychání pokožky. Dbejte proto u psa na dostatečný pitný režim.

Důležité je měnit mu misku s vodou několikrát denně. Pokud pes nepije (toto trápí především seniory), zkuste mu přidat do vody či granulí trochu kuřecího či hovězího vývaru. Dospělý pes potřebuje za den cca 30–60 ml vody na 1 kg tělesné váhy. V létě či při větších tělesných aktivitách to je více.

Autor článku: Lenka Šmídová