Rady a tipy, 4. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Opět nastává zimní období a s ním přichází i chladnějšího počasí, na které si musí zvykat nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí kamarádi. Především pak pejsci, které chováme celoročně venku. Ti potřebují nejen zateplit boudu, ale i malinko přikrmit.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vylepšete mu bydlení

Pokud chováte celoročně pejska venku – v kotci, je potřeba zateplit jeho boudu. Boudu postavíme tak, aby se její podlaha nedotýkala přímo země. Stěny, podlahu a střechu zateplíme polystyrenem a vnitřek vysteleme slámou nebo dekou. Vchod zakryjeme silnější látkou tak, aby do ní nevnikal studený vzduch a zároveň se mohl do ní pejsek bezproblémově dostat.

Kotec s boudou umístěte na jih. Při slunečném počasí se tak bouda lépe vyhřeje. Jestliže jste pořídili pejskovi vytápěnou boudu, tak pozor na velké teplotní rozdíly. Na ty je pes velmi citlivý a mohl by prochladnout. Pokud je velký mráz zaslouží si i váš „venkovní“ mazlíček uložit na noc alespoň do garáže.

Trochu ho vykrmte

Pejsky chované venku na zimu trošku vykrmíme, protože tuk je pro ně i termoizolační vrstva a zároveň přísun energie.

„Ideální je nabrat 1 kg. Přibrat více kilo by byl hazard se zdravím, především u starších psů. Je důležité se, ale před tím domluvit se svým veterinářem na vhodném postupu. Pejskovi neměňte krmivo například za tučnou potravu. Stačí malinko přidat na porcích a souběžně mu navýšit počet krmných dávek na den. Ke krmivu mu můžete přidávat doplňky stravy pro lepší stravitelnost. Například pivovarské kvasnice obsahující vitamíny skupiny B, které zvyšují přísun energie,“ říká pro Můjchlupáč.cz odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Přidejte doplňky stravy

V zimě dopřejeme pejskům obzvlášť kvalitní potravu bohatou na vitamíny, živiny a kvalitní tuky. Podáváním krmiv s vyšší energetickou hodnotou zamezíme znatelnému hubnutí psa, ke kterému by mohlo při nedostatku energie docházet.

To je samozřejmě důležité po celý rok, ale v zimě buďte mimořádně obezřetní. Ke krmení můžete přidat doplňky potravy v podobě různých olejů (jako například losového nebo makového) či probiotik, které podporují imunitu.

Vyrazte na procházku

Při procházkách pejska pořádně protáhněte. V zimních měsících totiž potřebuje až jednou tolik energie k udržení ideální teploty. Při procházkách nenechávejte zbytečně na příliš dlouhou dobu pejska sedět nebo dokonce ležet, mohl by se podchladit.

Jestliže váš psí parťák není na zimu zvyklí, pořiďte mu obleček. Ten ocení především naháči, krátkonozí a krátkosrstí psíci. Věřte, že pro typického „gaučáka“ by se mohla stát procházka bez oblečku noční můrou. Takový obleček na zimu by měl chlupáčovi chránit celá záda. Jeho vnější vrstva by měla být nepromokavá a vnitřní příjemně zateplená.

Pečujte o srst

Dobře se také pejskovi starejte o srst, protože ta ho nejvíce chrání před zimou. Pravidelně pejska kartáčujte. Krmnou denní dávku obohaťte o vhodný doplněk jako je například lososový nebo makový olej pro psy, který podporuje nejen imunitu, ale i lesklou a zdravou srst,“ dodává odborník na psy Jiří Švihálek.

Dodržujte pitný režim

V zimě psi pijí méně než v létě. Je proto důležité hlídat jejich pitný režim a zabezpečit jim po celý den dostatek čerstvé vody. Máte-li pejska venku, tak mu jednou za 2 hodiny kontrolujte misku s vodou, zda nezamrzla. V opravdu mrazivých dnech můžete krmit psa i vlažným vývarem.

Nikdy nepřelévejte granule horkým vývarem. U granulí s obsahem laktobacilů by mohlo dojít ke zničení probiotických bakterií.  Mimochodem v konečném efektu by mohla být venkovnímu pejskovi paradoxně ještě větší zima.

Jiří Švihálek je odborník na výživu psů a koček a zakladatel české značky krmiv

Autor článku: Andrea Veselá